Például a futball

Nem kell hozzá két feles, hogy elmesélje, még a Cucu tanította beadni, Pistukámnak szólította és tegeződtek.

Tanuld meg anyád nevét is! Azért ilyen mondatra nehéz felkészülni lelkileg, és ha most nagyon gyorsan kellene elmagyarázni, mi is van mögötte, akkor csak azt lehetne mondani, hogy a futball. Minthogy minden mögött a futball áll; a legtöbb férfi arról álmodik, hogy a világbajnoki döntő 90. percében, 0-0-nál a saját buktatásáért megítélt büntetőt magamaga értékesíti, de, persze, nem úgy, hogy csak úgy bevágja, hanem előtte körbenéz a százezres tömegen, amelyben körúti betonasztalon sakkozó nagypapák éppúgy visszafojtani készülnek a lélegzetüket, mint azok a csajok, akik már alapból hanyatt vágják magukat csak azért, mert te futballista vagy, aztán az a kimért mozdulat, ahogyan leteszed a labdát a büntetőpontra, végigsimítod csapzott séródat, és nézel a kapus szemébe is hosszasan, mint a westernhős a végső lövés előtt, tudniillik most te vagy a hős, amint a labdát a balra mozduló kapus mellett a háló ellenkező sarkába gurítod. Erről van szó; leírható, megfogható tényállásról, mégis misztikumról. Vajon miért pucolják a nők olyan dühödten a sárgarépát? - búgja Latinovits a Szindbádban, és hány ilyen kérdés van még.

Verőfényes délelőtt volt... Dehogy volt az, rohadt szemét, esős, szeles idő volt, csak az ember mindig a szépre emlékezik, a dolgok az idő múlásával mind csodásabbá, naposabbá válnak, mint azok a közös, családi képek, amelyeken bekeretezve négy darab harminckétfog-mosolyt látsz, mutatva, hogy a közös élet, az önfeledtség kizárólag effajta fotográfiában összegződhet. Mocskosul szitált, ráadásul keresztbefújt a pályán, amikor Béla azt mondta, tanuld meg, tanuld már meg anyád nevét is, Peti; hangjában nem volt semmi fenyegető, legföljebb praktikusság, hogy ráfázhatunk, ha nem tanulod meg, márpedig most mi, itt egy közösség vagyunk, együtt sírunk, együtt sörözünk, és jön a csaló, aki ugyancsak meg nem értett zseni, sőt, kettő meg nem értett zseni, és nem kell hozzá két feles, hogy elmesélje neked, még a Cucu tanította beadni, Pistukámnak szólította és tegeződtek, amiből viszont egy szó sem igaz, de ez olyan történet, mint a "jobb-bekket játszottam a Pénzügyőrben" kezdetű, mivel megmagyarázhatatlan okból a hetvenes-nyolcvanas években, félresiklott önigazolásféle gyanánt, mindenki játszott jobb-bekket a Pénzügyőrben, amely szó/csapatnév igazából azt jelenti, és ez már alighanem szemiotika, hogy "majdnem válogatott futballista lettem, ám azért ez sem rossz"; szóval jön a csaló, és attól kezdve az ő kezében vagyunk. Ellenőrizheti az igazolást, és lehet, a számod-neved nem lesz elég, beleköthet bármibe: például abba, tényleg te vagy-e a Peti, és mi az anyád neve.

És akkor mit mondasz majd?

Peti, persze, nem volt Peti sem, és futballozni sem akart már azok után, hogy fél évvel azelőtt egy öltözőben föltette magának azt a kérdést, mi a rossebet keres ott, azok között az élvonalbeli gyökerek között, akik másról sem tudnak beszélni, mint a csajokról meg a kocsikról; külvárosi sáros, mély talajú pálya, inkognitó: ez éppen megfelel, itt lehet siratni a majdnemeket és az ifjúságot. Majd, esetleg, ha úgy akarja, a 83. percben megvillan két védő között, s igyekszik amilyen csöndesen, olyan suta mozdulattal a hálóba gurítani a labdát, hogy aztán lapítson, és senkiben még csak a kétség se merüljön föl, várjunk csak, honnan is jött ez a srác?, rendben van az igazolása?, neve?, anyja neve? Most tényleg: fussa le harmincszor azt a kopasz, dagadt Tisza-cipőst, s várja meg, amíg a kapus eldől egyszer, föltápászkodik, eldől még egyszer, és akkor, pontosan akkor...? Béla megmondta, ilyesmire, Petikém, még csak véletlenül se vetemedj; lehet, hogy nem is vetemednél, mert csak a tarcsiig jutottál, tényleg, te még ismerted a Blumi bácsit?, viszont baromi gyors vagy, érzed a zsét, ezeknek csak befigyeltetsz egy halk kettest. Mondta a Béla, aki a nyolcvanas években tényleg játszott a Pénzügyőrben, a Verebes el akarta vinni az ETO-ba, mert a régi korok klasszikus irányítóira emlékeztetett, akik még láttak a pályán és nagy, tért ölelő átadással dobták támadásba a csatárokat, és akikért 8-tól 4-ig frusztrálódó férfiak képesek voltak a téli edzőmeccsekre is kimenni. Peti állt az esőben, és arra gondolt, hogy világéletében utálta a keresztbe csíkos sportszárat, és a kölcsönkapott, feszes rövidnadrágban úgy néz ki, mint egy hülyegyerek, és még a futball értelmére se jött rá. Hogy az addig rendben van, hogy álom meg vb-döntőben bevágott büntető, csakhogy mi az egésznek, úgymond, globálisan a lényege? Egyáltalán kell-e egzakt magyarázatot találni valami olyasmire, hogy állsz ott ebben a penetráns időben, ahelyett, hogy aludtál volna fél tízig, és egy rossz ütemű (milyen is lenne a blaszháromban?) becsúszás nyomán szárkapocscsönttörést kaphatsz, és ha így lesz, hogy mondod el majd a röntgen előtt, igazából hogy' volt. Mi is volt? Hogy én anno... Aztán most hívtak a Béláék, erre valami miatt (de mi miatt?) lementem, elvették a nevem, szűk volt a nadrág és nem tudja elképzelni, egyszerűen nem tudtam megtanulni anyám nevét, mert az, hogy Petsche... Petschne..., ne, inkább hagyjuk; most miért néz rám így, doktor nő? Na jó, hát egzakt magyarázat nincs erre, bólintott Peti, és ettől olyan borzongató, felemelő, visszahúzó ez az izé; ezt igazából tényleg csak az tudja, akit rázott már meg az a hír, hogy SZEOL AK-Ú. Dózsa 4-1 (nyitófordulóban).

Ellenben eljött a 83. perc, és Peti, még szép, megvillant két védő között, s igyekezett amilyen csöndesen, olyan suta mozdulattal a hálóba gurítani... Miután ellőtte a labdát, még látta, amint a sárral birkózó kapus kétségbeesett mozdulattal a bal sarok felé kapar, kvázi lendíti testét, aztán már csak Bélát látta, a gólpasszadó Bélát, aki, mint Altobelli a '82-es vb-döntőben, extatikus állapotban rohan felé: Petikém, b'meg, ezzel a góllal maradunk bent, a k'va anyádat. Talán ez a futball értelme. Hogy a blaszhárom kiesési rangadóján, szemét időben, amikor már inkább elmennél a boltba a havi bevásárlásra, de mégsem, akkor tizenhét néző előtt olyan érzésed van, mint álmodban.

De te ébren vagy.

És a 90. percben, amikor - nyilvánvaló időhúzási szándékkal - elrúgod a labdát a rákba, a sínek közé, a csaló rád kacsint: szerintem szarul jönne ki, ha most kiállítanálak, Bandikám, ugye?

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.