A megszorításokat az ellenzék elutasítja, Brüsszel nem

Az Országgyűlés gazdasági és informatikai bizottsága 12kormánypárti támogató és 10 ellenzéki elutasító szavazattal továbbengedte az államháztartási egyensúlyt javító intézkedésekkel összefüggőtörvényjavaslatokat. Komoly vita volt róla közben. Brüsszel a helyes irányba tett lépésként értékeli a magyar intézkedéseket, de aggasztja a hiány nagysága.

Márton Attila, a Fidesz képviselője szerint az intézkedések elfogadásának napja "a kis- és középvállalkozások Waterloo-ja" lesz. Szerinte ez a vállalkozói kör legálisan nem tudja majd kigazdálkodni a pluszterheket, és 100 ezres elbocsátások várhatók.
A fideszes Bencsik János azt hangoztatta, hogy csak az ügyeskedők maradnak talpon.

Puch László, a bizottság szocialista elnöke viszont úgy érvelt, kisebb teher éri a vállalkozásokat, mint amekkorát korábban az egyszeri minimálbér-emelés jelentett.

Püski András (Fidesz) a reformokat hiányolta, szerinte a tervezett kormányzati intézkedések csak a költségvetési deficit átmeneti csökkentését szolgálják. Idővel nem lesz, aki adót fizessen, és újra bővülhet a hiány - vélekedett az ellenzéki képviselő.

Puch elismerte, hogy nincsenek reformintézkedések a csomagban. A nagy elosztó- és támogatási rendszerek reformja később várható - tette hozzá.

A fideszesek közül többen azt hiányolták, hogy nem készült hatástanulmány a megszorító intézkedések várható következményeiről. Ügyrendi szavazás keretében felvetődött, hogy egy ilyen dokumentum elkészültéig ne folytatódjon a bizottsági vita, de az indítványt a kormánypárti képviselők leszavazták.

Puch kérte a Pénzügyminisztérium jelen lévő képviselőit, mielőbb készítsenek hatástanulmányt, hogy az intézkedések parlamenti általános vitájakor már rendelkezésre álljon.

Fónagy János fideszes képviselő az Új egyensúly csomag elfogadására irányuló lépéseket felületes és kapkodó jogalkotási folyamatként értékelte. Sokallta, hogy egyszerre módosulnak a pénzügyi jogszabályok, amely szerinte hitelteleníti és elkomolytalanítja a magyar jogalkotás intézményét belföldön és az Európai Unió előtt.

Márton Attila a különadókról szóló vitapont alkalmával azt nehezményezte, hogy ezen a jogcímen a kormány a magánszemélyektől hasonló mértékű bevételre számít, mint a pénzintézetektől.

A fideszes politikus nevetségesnek nevezte, hogy az emberek saját zsebükből ugyanannyit kénytelenek állni, mint amennyit az extraprofitot realizáló bankok. Ráadásul a pénzintézetek az államtól kapott kamattámogatásból állhatják a terheket, azaz az állam végső soron egyik zsebéből a másikba teszi át a pénzt - fűzte hozzá Márton.

Puch szerint azt kellene a Fidesznek látnia, hogy az intézkedésekkel a munka- és a tőkejövedelmek adózása közötti összhang felé mozdul el a rendszer. A kis cégekre a különadó nem jelent különösebb terhet, mert a 10 millió forint bevételig járó adókedvezmény megmarad.

A bizottsági elnök szerint a kis- és közepes vállalkozások számára az ellenzékkel közösen kell lehetőséget keresni arra, hogy 2007-től a közbeszerzésekből hogyan kaphatnának a jelenleginél nagyobb szerepet. Erre lesz mód a közbeszerzési törvény módosításkor - fűzte hozzá Puch.

Brüsszel helyesel és aggódik

Az Európai Bizottság első ránézésre a helyes irányba tett lépésnek tekinti a magyar kormány által a múlt hét végén bejelentett intézkedéseket, üdvözli az átláthatóságra törekvést is, de aggasztja, hogy a legfrissebb közlések szerint a költségvetési helyzet rosszabb a vártnál – közölte a pénzügyi szóvivő.

"Az magyar államháztartás helyzete úgy tűnik, hogy rosszabb, mint azt korábban, a májusi gazdasági előrejelzésben gondoltuk " - kommentálta a gazdasági és pénzügyi biztos szóvivője.

Viszont üdvözölte, hogy a kormány nagyobb átláthatóságot igyekszik teremteni az államháztartás helyzetét illetően. Konszolidációhoz bizonyosan többéves programra van szükség - mondta.

Az MDF nem támogatja a Gyurcsány-csomagot

A Magyar Demokrata Fórum (MDF) középosztály- és vállalkozásellenesnek tartja a megszorító csomagot, és nem támogatja.

Egy sajtótájékoztatón Herényi Károly, a párt parlamenti csoportjának vezetője viszont azt is közölte, hogy ha lesz fogadókészség kormányoldalról az MDF módosító indítványara, a támogatás "alku tárgya lehet".

Almássy Kornél, az MDF alelnöke szerint a Gyurcsány-csomag a kamat és árfolyamnyereség-adó kivetésével bünteti a megtakarításokat, bünteti a teljesítményt azáltal, hogy 20 százalékra emeli a társasági adót, tovább sarcolja a munkaadókat és a munkavállalókat, és újabb adónemek bevezetésével teszi még bonyolultabbá az amúgy is túlkomplikált adórendszert.

Ez a megszorító csomag rövid távon alkalmas ugyan bevételhez juttatni a költségvetést, ám már középtávon is súlyos következménnyel járhat a gazdaságra és középosztályra - mondta.

(forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.