Másfél milliárdnyi bírság az SAP-nak és az IBM Magyarországnak
A versenyfelügyeleti vizsgálat megállapítása szerint az SAP, az IBM és az ISH kft-k a 2004-ben kiírt, összesen 13 milliárd forint értékű projekt közbeszerzési eljárása során titkos "teaming" megállapodást kötöttek egymással az adott projektek együttes elnyerése érdekében. A közbeszerzési eljárás öt magyarországi egyetem gazdálkodás-irányítási, illetve kórházi informatikai projektjének öt külön tenderére szólt. A versenyfelügyeleti vizsgálat feltárta azt, hogy a cégek "... a nyerési esélyük növelése érdekében párhuzamos ajánlatokat tettek, két egyetem esetében közösen befolyásolták a pályázatok megfogalmazását, továbbá a jelentősebb versenytársak távoltartását célzó tárgyalásokat folytattak".
A GVH szerint e három magatartás alkalmas volt a verseny befolyásolására, s nem jártak olyan hatékonysági vagy egyéb előnnyel, amelyre tekintettel az általános tilalom alóli mentesülés szóba kerülhetett volna.
A versenytanács döntése általánosságban nem kérdőjelezi meg a három vállalkozás közreműködése révén állításuk szerint létrejött új termék - az ISH tulajdonát képező MedSAPSol - legitimitását. A közös együttműködésben kidolgozott iparági megoldás fair versenykörülmények mellett képes lehet a benne rejlő pozitívumokat a felszínre hozni - mutat rá a GVH. A versenytanács megállapítása szerint ebben az esetben a három vállalkozás magatartása a verseny korlátozását célozta, és nagy részben el is érte.
A versenyhivatal közleménye kiemelte: a bírság mértékének megállapításakor a GVH az öt tender értékét vette alapul, figyelembe véve a jogsértés súlyosságát, a közepes piaci hatását és a vállalkozásoknak a jogsértéshez való viszonyulását. Az ISH Kft.-vel szembeni kisebb bírság oka, hogy annak összege a versenytörvény értelmében nem haladhatja meg a vállalkozás előző évi nettó árbevételének 10 százalékát. A bírságok mértéke közötti aránybeli különbség jól szemlélteti azt is, hogy adott esetben a jelentősen nagyobb méretű vállalkozás jogsértéstől való elrettentése relatíve magasabb bírságot tesz indokolttá - magyarázta a GVH a közleményben.
A kevéssé ismert, és mindössze három millió forint jegyzett tőkéjű ISH Kft. - a cégjegyzék szerint - az Egyesült Államokban bejegyzett Britex International LLC többségi tulajdonában van.
(MTI)