EU-alkotmány: időjáték 2009-ig

2009-ig, vagyis a következő Európai Parlamentig és Európai Bizottságig megoldást kell találni az intézményi válságban - ebben igen, de sokkal többen nem értettek egyet a tagállamok a brüsszeli EU-csúcs tegnapi kezdetekor.

Az EU történetének legmélyebb válságát éli át, miután a tagállamok vezetői nem hajlandóak beszélni az őket megosztó problémákról - figyelmeztetett a héten Jacques Delors, az Európai Bizottság korábbi, példamutatónak tartott elnöke. Noha bírálatát a mostani uniós csúcsra időzítette, kevéssé valószínű, hogy az állam-, és kormányfők - köztük Gyurcsány Ferenc miniszterelnök - hirtelen túllépnének az egy éve megállapított közös "gondolkodási időszakon". Bár brit, lengyel, cseh részről például sokak már legszívesebben eltemetnék az EU-alkotmányt, egyes tagállamok nem törődnek bele, hogy a szöveg tavalyi bukása a franciaországi és hollandiai népszavazáson a teljes folyamat kisiklatását jelentse. Fő érvük, hogy immár tizenöten ratifikálták a szöveget. A szerdai, berlini német-olasz csúcsot követően egyre világosabban látszik, hogy Angela Merkel kancellár és Romano Prodi új olasz kormányfő, az előző európai bizottsági elnök lehet e csoport páros húzóereje. Szövetségesük a júliustól következő soros finn elnökség, amely kevesli a gondolkodási időszak egyszerű meghosszabbítását. Noha sokan azt várják, hogy majd jövő júniusban a soros német elnökség már konkrétumokkal is előállhat az uniós alkotmány jövőjére vonatkozóan, ez korainak tűnik. Éppen - ha egyáltalán - elfoglalhatja hivatalát akkor az új francia államfő, illetve holland miniszterelnök, így sokat nem lehet majd várni tőlük. Senki semmit nem vár viszont már a brüsszeli porondon Jacques Chirac jelenlegi elnöktől (legfeljebb - mint az Európai Parlament szókimondói megfogalmazták - a távozását.) Nem sokban különbözik Tony Blair brit miniszterelnök megítélése sem, aki a következő választásoknak már nem vág neki.

Wolfgang Schüssel osztrák kancellár, az Európai Tanács soros elnöke most abban reménykedik, hogy 2008 decemberében, Párizs soros elnöksége alatt, a leendő francia államfő vezényletével születhet megoldás az alkotmányos problémára. Ez annál is indokoltabb, mivel Bulgária és Románia belépése után az EU semmiképp nem lesz bővíthető a mostani, nizzai szerződés alapján. Az unió a 2009 nyári európai parlamenti választásokig, illetve az új Európai Bizottság az év őszi felállásáig túl akar lenni az intézményi gondokon. Addig is a tagállamok vezetői jövő márciusban, az EU 50. születésnapján várhatóan egyfajta "alkotmánypótlék" nyilatkozatot fogadnak el, amely a főbb elveket rögzítené.

A huszönötök - egy nem egészen friss kezdeményezéssel - most azzal kívánják leszerelni az euroszkeptikusokat, hogy az EU-tanács részben a nyilvánosság előtt ülésezzen. Ám nyitás részleteit illetően ismét csak megosztottak a tagállamok. Holland részről felvetik azt is, hogy az EP hagyja ott strasbourgi székhelyét, s költözzön kizárólag Brüsszelbe, ebben - a francia ellenkezés miatt - végképp nem várható áttörés. Immár több mint félmillióan írták alá az évi 200 millió euróba kerülő havi "vándorcirkusz" leállítását követelő petíciót, felük állítólag holland.

Wolfgang Schüssel osztrák kancellár (jobbra), az Európai Tanács soros elnöke Balkenende holland kormányfõvel  az uniós csúcs megnyitóján
Wolfgang Schüssel osztrák kancellár (jobbra), az Európai Tanács soros elnöke Balkenende holland kormányfõvel az uniós csúcs megnyitóján
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.