Megszorítás és reform

Összecsúsznak a kormány megszorító intézkedései a reformokkal, a politikailag motivált vélemények a reális értékelésekkel. A többség legalább annyira nehezményezi a megszorításokat, mint amennyire nem érzékeli a várt reformok erejét.

A csomag

A közvélemény inkább elutasító - derül ki a Medián kutatásából, amely szerint az emberek elfogadják, ha az állam önmagán spórol, illetve ha a jómódúak terhei növekednek, maguk azonban úgy élik meg, hogy több terhet a jelenleginél nem képesek elviselni.

Sokallják és keveslik is a politikai-gazdasági elemzők a Gyurcsány-csomag elemeit. A terveket egyaránt bírálta az Orbán Viktor által a kampányban miniszterelnöknek felkért Bod Péter Ákos, illetve másfelől Lengyel László, Petschnig Mária Zita, Tamás Gáspár Miklós, valamint Csaba László is. Csaba László kevesli a megszorítást, Lengyel a rutinos rendteremtők (Hetényi, Békesi és Bokros) keze munkáját hiányolja, Tamás Gáspár Miklós az egész csomagot elutasítja, mondván, feleslegesen szegényíti el a lakosságot. Tölgyessy Péter szerint megrázkódtatásként éli meg a társadalom az intézkedéseket, de az uniós támogatások érkeztével és a reformok hatásaival számolva 2009-től a Gyurcsány-kormány már lendületet kaphat a következő választásra.

Az MSZP és az SZDSZ összezár. Mindkét koalíciós párt masszívan kiáll a megszorító döntések mellett, és azzal érvel, hogy a kampányban kevesebbet ígértek, mint a Fidesz, ráadásul előre jelezték: a gazdaság működik, a költségvetés hiányát viszont mérsékelni kell. Az adócsökkentést most már csak a ciklus második felére ígérik, az euró bevezetése pedig 2011-re tolódhat ki.

Az MDF nem támogat, de egyeztet. Igazságtalansággal és "fűnyíróelv" alkalmazásával vádolja a kabinetet.

A Fidesz (és a KDNP) elzárkózik. Nem tárgyalnak, megszorító intézkedéseket nem támogatnak.

A szakszervezetek méltatlankodnak, mert úgy látják, a munkavállalókra hárul a nagyobb teher. Borsik János, az Autonómok vezetője minden szakszervezeti lehetőség igénybevételéről beszélt.

A köztisztviselői kar, illetve érdekképviseletei jobbára elfogadják a leépítéseket, de emberséges bánásmódot, az átmenet idejére segítséget igényelnek.

A munkaadók részben támogatják a Gyurcsány-csomagot. A költségvetés egyensúlyának megteremtését elemi érdeknek tartják. Felhívják a figyelmet arra, hogy ha nőnek az élőmunka közterhei, csökken a foglalkoztatás, romlik a versenyképesség, lassul a gazdasági növekedés, nő az infláció.

A Magyar Nemzeti Bank szerint rossz a csomag: az idén nem 350, legfeljebb 250 milliárdos bevételt hozhatnak, ráadásul az összetétel és minőség is rossz.

Visszafogottan reagált a katolikus egyház: "Nem hiszem, hogy olyan illúziónk lehet, hogy mindenkinek nehezebb lesz a dolga, csak nekünk lesz könnyebb" - mondta Erdő Péter bíboros, esztergomi érsek.

A reformok

Politikai-gazdasági elemzők abban egyetértenek, hogy a jól előkészített, és egy-két éven belül eredményeket is felmutató reformok helyreállíthatják a pénzügyi világ és a lakosság bizalmát.

Az önkormányzati reform indulhatna, mivel a települések szövetségei immár támogatják, hogy a megyerendszert a régiók váltsák fel. A Fidesz nélkül viszont aligha történhet érdemi változás, mert ahhoz kétharmados törvényeket kellene módosítani. A legnagyobb ellenzéki párt ebben nem ígérkezik partnernek.

A közoktatásban a bejelentett óraszámemelés a szakszervezet erős tiltakozását váltotta ki.

Az orvosok szervezetei előre tiltakoznak a még csak körvonalakban megjelent reform miatt.

Az államreform megkezdődött. Ezt jelzi a minisztériumok, az állami hivatalok és a háttérintézmények és alkalmazottaik számának csökkenése. A kormánynak ezt a döntését a közvélemény támogatja.

Pró és kontra


l Békesi László, a Horn-kormány első pénzügyminisztere: "Az első nagy, bár messze nem tökéletes lépést Gyurcsány megtette. Elismerte, hogy az előző négy év gazdaságpolitikája - hiába a bérnövekedés - zsákutca volt. A világ nem akarta, hogy Orbán Viktor visszatérjen, ezért soha nem látott türelmet tanúsított Magyarország iránt. Most azonban újra kell építeni a kabinet hitelét. A következő lépés a jó konvergenciaprogram lehet, majd egy pontos, 2007-es költségvetés megalkotása..."

l Bod Péter Ákos, az Antall-kormány egykori minisztere, volt jegybankelnök: "Jogi és ésszerűségi kételyekkel tarkított a Gyurcsány-csomag. Láthatóan rosszul összerakott elemein azonban még módosíthat a kormány a parlamenti vita során. Tekintettel arra, hogy a megszorítás a GDP másfél százalékát érinti, azt mondom: a kormányfő a lehető leghamarabb lépjen elő a reformokkal, különben a csomag részben jótékony hatása hamar elillan, és nagyobb lesz a baj."

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.