Lamperth Mónika: a közigazgatási reform középpontjában a kistérségek és a régiók állnak
A komplex reformprogramban, amely már a parlament előtt van, hangsúlyosan szerepel az is, hogy "a területfejlesztésnek önkormányzati dominanciát szánunk" - tette hozzá az önkormányzati és területfejlesztési miniszter. Mint mondta: a regionális közgyűlések majdani létrejöttével megszűnnek például a mostani regionális fejlesztési tanácsok, hatáskörüket, feladatukat a régió közgyűlése veszi át.
Lamperth Mónika hangsúlyozta: az önkéntes kistérségi társulások működése egyértelműen jónak bizonyult, s nyugodtan előbbre lehet lépni, a polgármesterek, jegyzők szerint is "megvan a törvénnyel létrehozott társulásnak az elfogadottsága". A beterjesztett törvényjavaslat szerint, ha az önkormányzatok kétharmada a társulás mellett dönt, akkor a társulásos feladatellátás a többire is kötelezővé válik.
A miniszter elmondta: nem kívánják drasztikusan átrendezni az államigazgatási hatásköröket, de például a kistérségi székhely jegyzőjének feladat- és hatásköre kibővülne, mert a kisebb településeken vannak olyan feladatok, amelyek egy évben csak néhányszor fordulnak elő, s ezekre "nem érdemes szakmai kapacitást kiépíteni".
Az önkormányzati miniszter rámutatott: a kistelepüléseken "egyszerűen nem lehet a mini hivatalokban a megfelelő szakmai színvonalat garantálni". Ezért a törvényjavaslat szerint az ezer lélekszám alatti településeken nem engedik, hogy "önálló hivatal működjön, hanem körjegyzőségben kell a feladatokat ellátni". Lamperth Mónika szerint az 500 lélekszám alatti településeknél ezt kategorikusan megszüntetné az új törvényi szabályozás, az 1.000 és 500 lélekszám közötti települések esetében pedig "azt mondja a törvényjavaslat", hogy ha saját pénzforrásból tudja a települési önkormányzat biztosítani a hivatal működését, akkor megteheti, de nem tarthat igényt semmilyen kiegészítő támogatásra sem.
A szaktárca vezetője szerint jelenleg 301 olyan település van, amelyik ezer lélekszám alatti, s ebből 61-nek van ötszáz alatti lakosságszáma.
Lamperth Mónika a régiókkal kapcsolatosan hangsúlyozta: "a kormány elszánása abban, hogy választott régiók legyenek, nagyon világos és határozott". Mint mondta: a kormánykoalíció pártjai és frakciói letették a voksukat a "regionalizmus" mellett.
A választott regionális önkormányzatot egy erős, feladatokkal, hatáskörökkel és saját pénzforrásokkal rendelkező önkormányzatnak képzeljük el - mondta a szakminiszter.
A miniszter szerint a megszűnő megyei önkormányzatok feladat- és hatáskörei a regionális és a nagyvárosi önkormányzatokhoz, valamint a kistérségekhez kerülnének át. Lamperth Mónika hangsúlyozta ugyanakkor azt is, hogy ha a mostani hathetes parlamenti ülésszak ideje alatt az ellenzékkel meg tudnak állapodni ezen kétharmados törvényekben, akkor ősszel csak "2009-ig választanánk megyei önkormányzatokat", s három év múlva az uniós választásokkal azonos időben lennének a regionális önkormányzati választások, ugyancsak három évre szóló mandátummal.
(MTI)