Őssejtkutatás igen, klónozás nem
Ambiciózus európai bizottsági javaslat, szerényebb végeredmény: a tudományos kutatásra szánt összegekre is kihatással van a nettó befizető tagállamok tavaly óta nyilvánvaló szűkmarkúsága. Ezzel együtt a 2007-13-as, immár hetedik kutatási keretprogram 50,5 milliárd euróval gazdálkodhat (Brüsszel eredeti javaslata 72,7 milliárd euró volt.) Ez a tudományra fordított tagállami keretek hat százalékának felel meg - a fennmaradó 94-et illetően az egyes országok szabad kezet kapnak és saját szabályaik szerint döntenek. Miután az Európai Parlament csütörtökön – első olvasatban – rábólintott az összegre (pontosabban az azt részletező Buzek-jelentésre), Janez Potocnik, az illetékes EU-biztos azt mondta: a megnyirbált keretprogramban is több pénz van, mint a korábbiban (2002-2006-ra 16,2 milliárd euró jutott), s az alkalmas a kutatók kiemelt motiválására.
Őssejtkutatás igen, klónozás nem – a vitát és egy elbukott módosító indítványt követően az EP behatárolta a bioetikai kérdéseket érintő kutatásokat. Az Európai Bizottság szerint „praktikus és óvatos” megközelítésre van ebben szükség, a túl szigorú közösségi szabályozás pedig nem indokolt, a kutatókat ugyanis nem szabad Európán kívüli őssejtimportra kényszeríteni.
A Buzek-jelentés mintegy két és félmilliárd eurót szán a nukleáris, s hasonló összeget az energiával kapcsolatos kutatásokra (utóbbinak kétharmadát – a zöld frakció elégedettségére – a megújuló energiaforrásokéra.) Szerepel a programban a fiatal, illetve nő kutatók, illetve a kis-, és középvállalkozások (kkv) kiemelt támogatása, valamint a független Európai Kutatási Tanács felállítása. A kkv-k az együttműködési EU-források legalább 15 százalékát megkaphatnák.
- A véges keret a konkrét, támogatott projekteken túl is alkalmas arra, hogy saját súlyánál nagyobb húzóerőként segítse a felzárkózást Európa-szerte. Az pedig különösen a komoly szaktudással, de szűkös eszközökkel rendelkező új tagállamok számára fontos, hogy a strukturális és kohéziós forrásokból is jusson a kutatási infrastruktúrák fejlesztésére – jelentette ki Herczog Edit (MSZP). Barsiné Pataky Etelka (Fidesz) szerint az új tagállamok a jelenleg is futó, hatodik keretprogram kialakításában ugyan még nem vettek részt, de tapasztalatokat szereztek a támogatások felhasználásánál – ezeket most igyekeztek beépíteni a javaslatba.
Brüsszel