Szerbia is elismerte Montenegró függetlenségét

A szerbiai kormány  elismerte Montenegró önállóságát csütörtökön, majd egy hónappal a  függetlenségi népszavazás után, és napokkal lemaradva a gesztussal számos európai, ázsiai és tengeren túli ország mögött.

Csütörtöki ülése után a szerb kormány szűkszavú közleményben tájékoztatott arról, hogy döntést hozott a Montenegrói Köztársaság  elismeréséről. A tájékoztató szerint a szerbiai parlament június 5-i  ülése után - amelyen "nyugtázták" Montenegró önállóságát -, létrejöttek a feltételek ahhoz, hogy a kormány Szerbia nevében elismerje Montenegró függetlenségét, a két ország diplomáciai kapcsolatokat teremtsen egymással, hozzájárulva ezzel a baráti és  jószomszédi kapcsolatok megteremtéséhez.

A kormány döntést hozott arról is, hogy a szerbiai lakóhellyel rendelkező montenegrói állampolgárok számára lehetővé teszi a kettős állampolgárság megszerzését. Az oktatási minisztériumot arra utasította, hogy dolgozzon ki olyan rendeletet, amely révén a montenegrói állampolgársággal rendelkező, Szerbiában tanuló diákok egyenjogúságot élveznének a szerbiai állampolgárságú hallgatókkal.

Montenegróban május 21-én tartottak népszavazást, amelyen győzött a függetlenségpárti tábor. Az óvások elbírálása után, június 3-án a podgoricai parlament kikiáltotta Montenegró függetlenségét, két napra rá pedig a szerbiai parlament határozatot fogadott el arról, hogy Montenegró önállósodása után Szerbia a délszláv államközösség jogutódjává vált. A szerbiai parlament nem fogadott el függetlenségi nyilatkozatot, és miközben Montenegróban napokig  örömünnepet ültek a szuverenitást éltetve, Szerbiában nem volt semmilyen ünnepi rendezvény abból az alkalomból, hogy az ország 88 év után önállóvá vált.

A podgoricai függetlenségi nyilatkozat elfogadása óta számos európai ország - közöttük Magyarország, legutóbb pedig csütörtökön Svédország és Dánia is - elismerte Montenegró függetlenségét. Hasonlóképp cselekedtek távolabbi, ázsiai és tengeren túli országok. Belgrád azonban mostanáig halogatta a hivatalos bejelentés, holott a nemzetközi közösség képviselői megfogalmazták elvárásukat, hogy Szerbiának kéne elsőként elismernie a "testvérország"  függetlenségét, illetve elvárta volna ezt Podgorica is. A tétovázás miatt kemény bírálatok érték a belgrádi vezetőket, legfőbbképpen Vojislav Kostunica miniszterelnököt, akitől azt is számon kérték, hogy nem hajlandó gratulálni a függetlenségi tömb népszavazási győzelméhez, miközben már rég megtette az egész világ.

A legnagyobb montenegrói kormánypárt, a Szocialisták Demokratikus Pártja (DPS) már percekkel a szerbiai kormány csütörtöki bejelentése után elégedettségét fejezte ki a belgrádi  elismerés miatt. Predrag Sekulic, a párt szóvivője közölte a Tanjug  belgrádi hírügynökséggel: a DPS reményei szerint a belgrádi döntés a két közeli ország új, minőségi, baráti és testvéri kapcsolatainak kezdetét fogja jelenteni. Sekulic azt az elvárását is megfogalmazta, hogy "a szerbiai kormány a montenegróihoz hasonlóan mindent megtesz annak érdekében, hogy a két ország állampolgárai ne szenvedjenek semmilyen kárt a montenegrói és a szerbiai függetlenség miatt".

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.