Transelektro: vinnék, de nem adják
Turbános indiaiak adják egymásnak a kilincset az utóbbi napokban a Transelektro Király utcai székházában. Az üzletemberek cégvásárlási ajánlatokat hoztak - tudta meg a Népszabadság. Azt egyelőre nem tudni, a befektetők milyen feltételekkel vennék meg az együttesen 23-26 milliárd forint adósságot felhalmozó Ganz Transelektro Villamossági (GTV) és Ganz Transelektro Közlekedési (GTK) Zrt.-t. Az azonban elképzelhető, hogy együttműködnek a gyárvásárlási szándékaikkal a tulajdonosoknál és a hitelező bankoknál hónapok óta hiába kopogtató amerikai befektetőkkel.
- Nincs olyan ajánlat amelyről beszélhetnék - reagált a transelektrós cégek iránti befektetői érdeklődés hírére Tímár Gyula. A GTV elnöke szerint a társaság még hivatalban lévő vezető testületei ilyen kezdeményezésekről nem tárgyaltak. Más forrásból úgy tudjuk: a pénzügyi összeomlás szélén egyensúlyozó Transelektro holdingnak vételi szándékát az olasz Ansaldo amerikai tulajdonosa, a Patriarch Partner befektetési alap jelezte először.
A február óta válaszra váró javaslat szerint az amerikai befektetők megvennék a GTV Tápiószelén működő forgógépgyárát, amelyet egyébként április elseje óta bérelnek. Vásárlási szándékaikat csak erősíti, hogy a GTV iparterülete közműszámláit hónapok óta nem fizeti. Ezért félő, hogy a 96 munkást foglalkoztató gyárnak otthont adó területen kikapcsolják az áram- és a gázellátást. Ez pedig veszélybe sodorná az üzemet éppen kapacitáshiány miatt bérlő Ansaldo szállítási szerződéseinek teljesítését.
Értesüléseink szerint a Magyar Fejlesztés Bank (MFB) és a Transelektro cégeinek hitelező bankok eredetileg szerdán tárgyalták volna a GTV és a GTK megszerzésére pályázó, a napokban színre lépett új befektetők javaslatát, ám a megbeszélést elhalasztották. Az indiai Thapar Grouphoz tartozó Crompton Greaves tulajdonában lévő belga Pauwels International NV. ajánlatáról azonban előzetesen azt tartják: kiveheti a fizetésképtelenné vált transelektrós cégek megmentésének gondját az adósságaik rendezésére képtelen magyar tulajdonosok kezéből.
A befektetői javaslat részleteiről csupán annyi szivárgott ki: a transzformátorok gyártásával is foglalkozó belga cég szeretné megtartani és hoszszabb távon működtetni a Transelektro transzformátor-, illetve kapcsolóberendezés- gyártási tevékenységét. Emellett a nehéz helyzetben lévő vállalatok működtetésében kész együttműködni más befektetőkkel is.
A Transelektro magyar tulajdonosainál mindenesetre nem okoz osztatlan örömet a külföldi vevőjelöltek felbukkanása. A Vegyépszer-Közgép-Resonator hármas ugyanis a hírek szerint valamilyen módon szeretné megtartani a GTV és a GTK örökségét. Külső befektetőkre legfeljebb a cégek újjászervezése után, vegyesvállalatok alapításakor tartanának igényt. A társaságok teljes eladása nem szerepel céljaik között. A legkérdésesebb a GTV sorsa, amelyről maga Tímár jelentette ki a napokban, hogy elkerülhetetlennek látszik a felszámolása.