Alperese a magyar állam

Gál Péter ügyvédnek perek sorozatával sem sikerült elérnie, hogy a bíróság tekintse semmisnek a nyilas kormány egyik 1944-ben hozott rendeletét, illetve az annak alapján kötött szerződéseket. A jogszabály egyebek között arra kényszerítette az ország zsidónak minősített lakóit, hogy pénzüket helyezzék zárolt takarékbetétbe.

Eljött hozzám egy barátnőm, aki most 93 éves, és hozott egy betétkönyvet, amelyben az édesapja helyezett el a javára 4500 dollárt a Magyar-Olasz Bankban - idézi fel a perek egy évtizeddel ezelőtti kezdetét az ügyvéd. Akkor Gál Péter arra hivatkozva fordult a bírósághoz, hogy egy 1952-ben hozott jogszabály kimondta: a magyar állam szavatolja a bankbetétek visszafizetését. Ezt a pert először megnyerte. A bíróság kimondta, hogy az állam köteles a tőkét és annak több mint fél évszázad alatt felhalmozódott kamatait a felperesnek visszafizetni.

A tárgyaláson az államot a Pénzügyminisztérium megbízottja képviselte, aki nem nyugodott bele az ítéletbe. Fellebbezett, és másodfokon, majd később a Legfelsőbb Bíróságon is elutasították az ügyvéd keresetét. Az ítéleteket azzal indokolták, hogy az 1952-es jogszabály nem visszamenőleges hatályú, és egyébként is csak az OTP-re vonatkozott.

A nem mindennapos pernek azonban ennek ellenére is híre ment. Számos holokauszt-túlélő kerítette elő régi, megsárgult betétkönyvét, és fordult az ügyvédhez, aki okulva a történteken, másféle megoldást keresett. Addig kutatott levéltárakban és könyvtárakban, amíg előásott más, meggyőzőbbnek ígérkező jogszabályokat. Rátalált az 1944-ben hozott 1600-as számú miniszteri rendeletre, amely bizonyítja, hogy a zsidó lakosság - amelynek akkor minden, még olyan apró vagyontárgyát is, mint egy szőnyeg vagy értékpapír, be kellett szolgáltatnia - kényszer hatására tette bankba a pénzét. Mint egyik beadványában fogalmazott, a felperesek a takarékszerződéseket erőszak és fenyegetés hatására, akaratuk és jobb meggyőződésük ellenére, kiszolgáltatott állapotukban kötötték meg. Márpedig a kikényszerített szerződés a polgári törvénykönyv szerint semmis. A következő keresetekben többnyire már nem a betétek visszafizetését, hanem azt kérte a bíróságoktól, hogy a kényszer hatására kötött szerződéseket annak rendje és módja szerint minősítsék semmisnek.

Ezt az elégtételt azonban eddig egyetlen esetben sem kapta meg. Pedig elmondható, hogy mindent elkövetett, s még a nyilvánvaló történelmi tényeket is mindig kész volt dokumentumokkal bizonyítani. Az egyik per során például úgy látta, hogy a fiatal bíró nem érti pontosan, mit jelent az 1600-as rendelet fenyegetése, miszerint azokat, akik nem tesznek maradéktalanul eleget a rendelet előírásainak, internálják. Akkor olyan tekintélyes tudóst vitt magával a tárgyalásra, mint Schweitzer József nyugalmazott országos főrabbi, aki tanúsította volna, hogy az internálás akkoriban nem holmi ideiglenes kitelepítést, egyszerű átköltöztetést jelentett, hanem bevagonírozást és elhurcolást a már régóta füstölő krematórium előszobájába, a haláltáborba. A főrabbi tanúskodására azonban formai ok miatt nem került sor: az ügyvéd elmulasztotta előre bejelenteni, hogy kéri a tanú meghallgatását.

Egy másik ügyben elnapolták a tárgyalást, mert a betétkönyvből, amelyet 1944-ben a rendeletnek megfelelően zároltak, valaki kivette a betét egy részét. A betét tulajdonosa aligha lehetett a tettes, mivel ő a kivét idején a dachaui koncentrációs táborban raboskodott.

Más valaki 1944-ben a mindszenti takarékszövetkezetben helyezte el beszolgáltatandó pénzét. A bíróság, amely abból indult ki, hogy az állam csak az OTP-ben elhelyezett betétekért áll jót, nem látta bizonyítottnak, hogy a vidéki takarékszövetkezet jogutóda az OTP lett. Gál Péter viszont tudta, hogy így történt - a mindszenti takarékszövetkezet mint a szeged-csongrádi takarékszövetkezet része, beolvadt az OTP-be -, és megtalálta azt a szakértőt is, aki kész a történteket hitelt érdemlően tanúsítani. A tanút azonban a bíróság nem idézte be. Akadt olyan ügyfele is, aki az akkor létezett számlapénzben, aranypengőben helyezett el betétet. Az ő esetében az alperesek azt kifogásolták, hogy - bár annak idején egy aranypengő 0,26 ezrelék színaranynak felelt meg - nem lehet megállapítani a számlapénz mai értékét.

Az egyik tárgyaláson botrány tört ki, mert az ügyvéd elragadtatta magát. Mérgében kiabálni kezdett, amiért a Magyar Nemzeti Bank képviselője azt találta mondani, hogy a vagyonelemek kötelező beszolgáltatása nem kényszer volt, hanem gazdasági szükségszerűség. Ezt a fogalmazást a bíró is megsokallta, mire a bank képviselője a jegyzőkönyv tanúsága szerint így helyesbített: azt akarta mondani, hogy a pénzüket bankba helyezők számára volt gazdaságilag szükséges a betét, méghozzá azért, hogy pénzük kamatozzon. A korrigálás sem aratott osztatlan sikert, mivel tudható, hogy a bankok kötelesek voltak az így szerzett betéteket azonnal zárolni, ahogyan az 1600-as rendelet fogalmaz: "a betétkönyvbe helyezést követően a követelés zár alá helyeztetik".

A perek egy része még nem zárult le, de már újabbak is indulnak. Az ügyvéd, aki eddig egyetlen pert sem nyert meg jogerősen, még reménykedik. Hivatkozik egy 1946-ban hozott jogszabályra, amely szerint a zsidótörvények jegyében elrabolt értékeket "a magyar állam nem veheti igénybe, mert az ártatlanul kiontott vér nem lehet számára vagyoni bevételek forrása", és idézi a párizsi békeszerződés idevágó cikkelyét is, amelyben a magyar állam vállalta, hogy a sérelmet szenvedettek "javait, törvényes jogait és érdekeit visszaállítja".

Az ügyvéd türelmes, egy évtizednyi tapasztalat birtokában is azt mondja, nem hagyja annyiban, nem adja fel. Addig harcol, amíg a bíróság legalább annyit deklarál, hogy igazságtalan volt arra kötelezni a magyar zsidóságot, amire az idézett rendelet kényszerítette. Legalább erkölcsi elégtételt akar szerezni védenceinek.

Gál Péter biztos a felperesek igazában
Gál Péter biztos a felperesek igazában
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.