Megosztottság EU-csúcs előtt
Az alapkérdések továbbra is megosztják a tagállamokat, ami nem a legszerencsésebb előjel a ma kezdődő brüsszeli EU-csúcsra. A huszonötök várhatóan, s határidő nélkül meghosszabbítják a türelmi időt, amelyet egy éve, a balul sikerült franciaországi és hollandiai népszavazás után adtak maguknak az alkotmányozási folyamat folytatására. Szerdai sajtóértekezletén José Manuel Barroso európai bizottsági elnök szokatlan egyértelműséggel állt ki a folytatás mellett, óva intve az "europesszimizmustól". - Ha az EU Bulgária és Románia csatlakozása után is bővülni akar, úgy feltétlenül megoldást kell találni az alkotmányos kérdésre - hangoztatta.
Az EP kiállt Bukarest és Szófia 2007-es uniós tagsága mellett - azzal a feltétellel, hogy addig teljesítik hátralévő házi feladataikat. Kósáné Kovács Magda (MSZP) az EP-vitában azt mondta: míg az új EU-tagoknak folyamatosan vizsgázniuk kell emberi jogokból és demokráciából, a régi tagállamok az EU-tanács ülésén visszaléptek az alapjogi ügynökség felállításának tervétől.
Egyes bővítéspárti tagállamok - köztük Magyarország - az EU-csúcsot megelőző egyeztető fórumokon ellenezték, hogy a tagfelvételnél ne csak az egyéni teljesítmény, hanem egy homályos gumiszabály, "az EU befogadóképessége" is kritérium legyen.