Ismét folyt a cián Nagybányán

Daruskocsi tépte el ezúttal a ciános zagyot szállító csövet Nagybányán.

A Remin bányavállalatot a nagybozintai derítővel összekötő csőrendszerből ennek nyomán kedden sok ezer tonnányi, rendkívül toxikus ciános vegyületeket tartalmazó zagy jutott ki a közeli patakba, onnan pedig a Láposba. A Lápos a Szamosba ömlik, ahonnan a ciános vegyületek a Tiszába jutnak. Az üzemi balesetet súlyosbította, hogy a Remin szivattyúrendszerét nem tudták leállítani, így a méreg órákon át ömlött a csövekből a szabadba. Victor Iancu, a nagybányai környezetvédelmi felügyelet igazgatója kijelentette: a csőrendszer próbaüzemelésben volt a baleset megtörténtekor, így a kifolyt zagy nem veszélyezteti a környezetet, hiszen ciántartalma alacsony.

Miközben menetrendszerűen következnek be Nagybányán a kisebb-nagyobb ökológiai katasztrófák, Romániában gőzerővel halad a verespataki bányaprojekt jóváhagyásának folyamata. A napokban a terv valóra váltásában érdekelt kanadai-román Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) és kanadai főrészvényese, a Gabriel Resources (GR) cég a beruházás környezeti hatástanulmányát nyilvános vitára bocsátotta. A tanulmányt májusban nyújtották be a román környezetvédelmi tárcának.

A nemzetközi normáknak megfelelően, az országhatárokon feltehetően átnyúló hatású beruházásokat nyilvánosan meg kell vitatni mindegyik olyan országban, amely a projekt kivitelezése nyomán veszélybe kerülhet. Az RMGC egyelőre csak a romániai nyilvános viták időpontjait és helyszíneit rögzítette, de ezeket követően a projekt értékelésében érdekelt Magyarországon is hasonló vitákat kell rendezni.

A verespataki bányaterv környezeti hatástanulmányát napokkal ezelőtt közreadták az interneten, s a dokumentációt ezenkívül Bukarestben és 18 erdélyi város több mint 40 intézményében lehet már tanulmányozni. Kolozsváron például megtalálható a polgármesteri és a prefektusi hivatalban, a Babes-Bolyai Tudományegyetem és a Műegyetem könyvtárában, illetve a megyei környezetvédelmi hivatalban.

A terv széles körű megvitatására lakossági fórumokat szerveznek. Az elsőre július 24-én Verespatakon kerül sor.

- Őszinte, építő párbeszédet kívánunk folytatni, amely sokat segíthet majd abban, hogy sikeres projektet valósítsunk meg saját magunk, illetve a verespataki közösség és Románia érdekében - nyilatkozta Alan Hill, a GR és az RMGC igazgatótanácsának elnöke. Hozzátette: a román környezetvédelmi tárca valamennyi kritikát és véleményt összegyűjti majd, s értékelését követően a minisztérium átadja azokat az RMGC-nek megválaszolás végett. A válaszok a környezeti hatástanulmány függelékét képezik majd. A tervet végül a román kormánynak mindezek ismeretében kellene jóváhagynia.

A GR és az RMGC nem örvend nagy népszerűségnek Erdélyben. Sőt. Bár az aranybányászok tetemes összeggel támogatták az Erdélyi Filmfesztivált (TIFF), a zárórendezvényen a GR képviselőjét lehurrogták és kifütyülték. A megalázás azonban ezzel nem ért véget. A TIFF életműdíjjal kitüntetett színésze, az Oscar-díjas Vanessa Redgrave díjának átvételekor hatalmas taps közepette közölte: díját a verespataki Eugen Davidnak és szervezetének, a verespataki bányaprojekt ellen harcoló Alburnus Maiornak és az általa szervezett "Mentsétek meg Verespatakot!" kampánynak ajánlja.

A februári ciánszennyezés Verespatak környékén
A februári ciánszennyezés Verespatak környékén
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.