Mikola: az egészségügyi program egy üzleti terv
"A programból hiányzik a társadalombiztosítás, a szociális biztonság egyik alappillére, amelyet nem kívánunk felszámolni, de nem szerepel benne az ÁNTSZ és kimaradt az orvos maga is" - hangsúlyozta az Országgyűlés egészségügyi bizottságának alelnöke. Megítélése szerint "a program inkább a pénzről, a piaci viszonyokról és nem az egészségügyről szól, amit azért hangsúlyozni kell, mert ez nem csak pénz, nem csak üzlet, hanem egy szakma, egy professzió, egy hivatás".
A kérdésre, hogy lát-e jeleket a kormány programban a társadalombiztosítás felszámolására, azt válaszolta, hogy "utalások vannak mindenféle több biztosítós, versenyhelyzetbe hozott magánbiztosítókból álló rendszerre".
A Fidesz egészség-politikusa rendkívül zavarosnak nevezte a kormány kommunikációját. "Nem őszinte a kormány, nem mondja el, hogy mit akar, az egész kormány programból hiányzik a jelenlegi helyzet értékelése, pedig egy reform program csak a mostani helyzet értékeléséből indulhat ki, mindenféle reform megvalósításának előfeltételeként egy konszolidációt tesz szükségessé". "Mindenhol a világon a reform egy előzetes beruházást igényel" - tette hozzá. A gyógyszerárak "fixesítése" nagyon meg fogja viselni a fogyasztókat - mondta az ellenzéki képviselő, aki szerint meg kellett volna hagyni a négy évvel ezelőtti megállapodást a gyógyszergyártókkal, hogy ne legyen ilyen "anarchikus" a jelenlegi helyzet.
Nem tudni, mit akar a kormány
A Fidesz szeretné tudni, hogy a kormány valójában milyen intézkedéseket tervez az egészségügyben - mondta későbbi sajtótájékoztatóján Mikola István, az egészségügyi bizottság fideszes alelnöke, aki többek között a társadalombiztosítás, a kórházak adóssága és a gyógyszerforgalmazás liberalizációja ügyében hiányolta az őszinteséget és a koncepciót a kormány elképzeléseiből.
Mikola István hangsúlyozta: a Fidesz örül a megújító törekvéseknek, azonban hiányolja az őszinteséget az egészségügyi reform kapcsán, egyrészt mert a kormány nem néz szembe a valóságos helyzettel, másrészt mert az új miniszter bejelentéseiből és a kormány kommunikációjából nem derül ki, hogy a reformelképzelések pontosan milyen irányultságúak.
A politikus szerint, a napokban bejelentett megszorító csomag hatásait nem számítva, a kórházak adóssága az év végére 50 milliárd forint körül lesz, ami azt jelenti, hogy 15 ezer egészségügyi dolgozó bérét kellene megtakarítani. Hozzátette: csak remélni meri, hogy nem kerül sor nagyobb elbocsátásokra, azonban - folytatta - ha a gazdasági egyensúlyt meg akarják őrizni a kórházak, akkor ez a veszély is fenyegeti őket. Mint mondta, nem látják a kormányprogramban az egészségügyi reform elsődleges beruházását, holott a Fidesz álláspontja szerint 600 milliárd forintos azonnali tőkeberuházásra lenne szükség a reformhoz.
Súlyosan ellentmondónak nevezte, hogy a kormányprogramban biztosítási elven alapuló, társadalmi szolidaritást is érvényesítő, piacon egymással versengő több biztosítóból álló rendszerről van szó, ugyanis álláspontja szerint sehol a világon nincs nemzeti kockázatközösség alapján működő társadalombiztosítás, piacon egymással versengő magánbiztosítók jelenlétével. Álláspontja szerint kérdéses, hogy a három elemű biztosítási rendszerben a középső, biztosítási jogviszony alapján járó ellátásokat milyen módszertannal kívánja meghatározni a kormány, vagyis csökken-e a jelenlegihez képest az ellátások köre.
Szintén nem egyértelmű, - folytatta - hogy fizetős lesz-e az egészségügy, és bevezetik-e például a vizitdíjat. Mikola István szerint nincs bizonyíték arra, hogy ez utóbbi bevezetése után kevesebben fordulnak indokolatlanul orvoshoz. Felhívta a figyelmet arra, hogy a kormányprogramban ismét megjelent a gyógyszerforgalmazás liberalizációja, amivel régóta próbálkozik a MSZP-SZDSZ kormány. A Fidesz álláspontja szerint azonban a gyógyszerbiztonság megőrzése érdekében a jelenlegi rendszert nem kell megváltoztatni. Hozzátette: aggodalommal tölt el sokakat, hogy a kormány 40 milliárdot akar megtakarítani a gyógyszer támogatási kereten, s ez növelheti a lakossági gyógyszerárakat és felveti a receptdíj bevezetésének "rémét" is.
Mikola István hangsúlyozta, hogy a kormányprogramból lényegében kimaradt az orvostársadalom, holott az egészségügynek a legköltségérzékenyebb és a legköltséghatékonyabb része az orvos. "Az egészségügyben nem a gazdasági igazgató költi el a pénzeket, hanem az orvos, akkor, amikor receptet ír, amikor vizsgálatot indukál, vagy éppen gyógyszeres terápiát folytat" - mondta a fideszes politikus, aki szerint az orvosokat sürgősen meg kell nyerni a reformelképzeléseknek.
(MTI)