Könnyebben elbocsátható köztisztviselők
Gyakorlatilag ismétli magát a kormány az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) csütörtöki ülésén. Vagyis a kabinet nem változtat azon a 2008 végéig ütemezett 2350 milliárd forintos megszorító csomagon, amely fele-fele arányban az állami kiadások lefaragásából, illetve a bevételek növeléséből áll össze. Gyurcsány Ferenc az OÉT múlt szombati ülésén ismertette a csomag főbb elemeit, azzal az ígérettel, hogy a kormány ezekről egyeztet az érdek-képviseleti szervezetekkel. Ebben az alkuban a kormány mozgástere szűk, a szakszervezetek viszont könnyítenének a csomagon. Igaz, egyelőre vakrepülésben vannak, hiszen nem tudják, hogy a kormány mire alapozta a számításait. A szakszervezetek ugyanis tegnap késő délutánig nem kapták meg a miniszterelnök által megígért hatástanulmányokat.
A szakszervezetek
"bontanának"
Ennek ellenére Wittich Tamás, az MSZOSZ elnöke elmondta, hogy a holnapi fórumon a munkaadók és a munkavállalók arányosabb teherviselésére tesz majd javaslatot, vagyis arra, hogy a két oldal osztozzon a munkavállalói járulék 3,5 százalékos növeléséből. Azt szeretnék, ha a munkaadók legalább egy százalékot átvállalnának a dolgozók járulékterheiből. Egy másik javaslatuk, hogy a tervek szerint a 15 százalékról 20 százalékra emelendő áfát csak 17 százalékra növeljék.
Teljesítményelv
az állami szférában
Eközben tegnap Gál J. Zoltán, a MeH politikai államtitkára a kormány ülése után újabb részleteket jelentett be az elbocsátásokról. A kabinet úgy döntött: a központi költségvetési szerveknél foglalkoztatottak létszáma az év végéig tíz százalékkal csökken. A minisztériumokban és az országos hatáskörű szerveknél dolgozók száma összesen legfeljebb 62 691 lehet. Jelenleg 6966-an vannak e keret felett. Azokat is könnyebb lesz elküldeni a jövőben, akik maradnak, például szakmai alkalmatlanság címén. Gál J. Zoltán ugyanis azt is bejelentette, hogy a kabinet elfogadta azt a törvénytervezetet, amelynek célja a teljesítmény megjelenítése az állami szférában. A tervezet lehetőséget adna a minőségi cserére, a fiatalításra és a szakmai alkalmatlanság címén történő felmentésre. Gál J. megemlítette: ha a jövőben felmentenek egy köztisztviselőt, akkor az eddigi szabályokkal ellentétben nem az utolsó munkában töltött napján kapja meg egy összegben járandóságát. A módosítás értelmében a felmentett köztisztviselő a hat hónapos felmentési idő alatt havonta tovább kapja az átlagkeresetét, és csak a hatodik hónap végén kapja meg a végkielégítését. Ha a felmentési idő alatt az állami szférában helyezkedik el, akkor nem kapja tovább az átlagkeresetét, és végkielégítés sem jár neki. Gál J. közölte: e módosítással lehetőség nyílik a köztisztviselők többszöri évközi minősítésére, aminek következménye akár a szakmai alkalmatlanság címén történő felmentésük is lehet.
Gál J. Zoltán elmondta: a módosítás megszünteti a munkáltatóknak azt a kötelezettségét, hogy a közalkalmazottnak a felmentéssel egy időben más munkakört ajánljanak föl. A jövőben a költségvetési szerv vezetőjének lehetősége lenne létszámcsökkentés elrendelésére - tette hozzá. Közölte: zöldszám, ingyenesen igénybe vehető képzések és állásközvetítés áll majd azoknak a rendelkezésére, akik távozni kényszerülnek a közigazgatásból.
Más, de idetartozó téma: azt az egyes tárcák vezetői jelölik ki, hogy mely intézményeket vonnak össze és szüntetnek meg. Az Új egyensúly program harminckét ilyen intézménnyel számol. A háttérintézmények integrálódnak a tárcákba, ezenkívül össze is vonnak intézményeket, s így 100 milliárdos megtakarítást érnek el.
Kaotikus helyzet
a közigazgatásban
A tárcák dolgozóit képviselő szakszervezetek egyelőre nem látnak olyan tisztán, mint a politikai államtitkár. Az érdekvédők szerint kaotikus a helyzet a közigazgatásban, és a minisztériumokban még azt sem tudják, ki lesz az, aki elbocsáthatja a többieket. A minisztériumok dolgozóinak szakszervezetei tegnap arról állapodtak meg, hogy jogkövető magatartást követelnek a kormánytól, s azt, hogy a köztisztviselők elbocsátása emberségesen történjen. A szakszervezetek a létszámcsökkentés szempontjairól, az elbocsátandó köztisztviselők előre hozott nyugdíjazásának, az aktív dolgozók új állami szervezetekben, önkormányzati hivatalokban történő elhelyezésének lehetőségéről tárgyalnának, jóllehet a kormányfő egyértelmű álláspontja szerint ezúttal éppen azt kívánják elkerülni, hogy a közszféra újra felszívja az onnan távozókat.