Irtanak, égetnek, dózerolnak
A híresztelések ellenére Tázláron (Bodoglár szomszédságában) nem találtak újabb fertőző gócot - közölte Molnár Zoltán Bács-Kiskun megyei főállatorvos. Molnár doktor pontosította tegnapi információnkat: a Móricgáton vasárnap felfedezett góc összefüggésbe hozható az elsőként felfedezett bodoglári teleppel, a szintén vasárnap felfedezett szanki eset viszont független attól. Szankon a helybeliek már vasárnap attól tartottak, hogy a belterületen is ki fogják irtani a házaknál tartott baromfit. Tegnap délután aztán - mint Molnár Zoltán közölte - valóban hozzáláttak a baromfi összegyűjtéséhez és megsemmisítéséhez a település belterületén is, mivel a szanki góc helyszínétől számítva beleesik az egy kilométer sugarú körbe. Itt nem nagy létszámról, inkább sok udvarban viszonylag kevés szárnyasról van szó, de ez is megviseli az embereket.
A megyei főállatorvos megerősítette: a bodoglári telepen, ahol a fertőzött állományt találták, a földet eldózerolják, az állatok szálláshelyéül szolgáló fóliasátrat pedig elégetik, mivel a szakadozott fólia terjesztheti a fertőzést. Molnár Zoltán utalt arra, hogy az előírások szerint állományváltáskor egyébként is fertőtleníteni kellene és legalább betárcsázni a baromfitrágyával szennyezett területet.
A tömeges baromfiirtás során nem kis gondot okoz, hogy kik szedjék össze a megsemmisítésre szánt állatokat. A megyei főállatorvos szerint erre nehéz embert találni, Bodogláron is megtörtént, hogy kollégái kényszerültek erre a munkára, mert a felfogadott emberek egy idő után nem voltak képesek tovább csinálni, katonákat viszont nem lehet kirendelni erre a tevékenységre. A múlt szombati kiskunmajsai fórumon Molnár azt javasolta az állattartóknak, maguk fogdossák össze és hordják ki az elgázosító kamionhoz a baromfit, ám kérésének nem lett foganatja.
Ha bebizonyosodna, hogy az emberre is veszélyes H5N1 vírus miatt pusztultak el a bodoglári libák, az állat-egészségügyi teendőkön ez sem változtatna.