Fotósverés után mellény-beszélés

Alapjogok és egy zölden foszforeszkáló mellény körül folyt a diskurzus tegnap a MÚOSZ székházában a rendőrség vezetői és az újságírók között. A találkozó oka az Újpest- Fehérvár mérkőzés után, egy rendőr által megütött fotós ügye volt.

Elhangzott néhány kulcsmondat a feszülten induló, de békésen záruló megbeszélésen. Az egyik: a rendőrség nevében Bene László országos főkapitány azt mondta, nem szeretne több ilyen esetet. A másik: mindenki egyetértett abban, hogy Magyarországon nyilvános rendezvényen bárki bárhol fényképezhet, mivel ez alapvető alkotmányos jog.

Bene a rendőrség belső, és az ügyészség vizsgálatának eredményéig nem kívánt az üggyel foglalkozni. Pedig van új fejlemény: a Magyar Nemzet bántalmazott fotósát kihallgatta az ügyészség. Futó Barnabás ügyvéd arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a fényképész bejelentette, a rendőr kétszer is bántalmazta. Először akkor ütötte meg, amikor egy garázda szurkoló elleni szabályszerű eljárását akarta megörökíteni. Másodszor pedig a karját csavarta hátra, amikor az ütés miatt le akarta a rendőrt fényképezni.

Az országos rendőrfőkapitány a "tisztázó beszélgetésre" javaslatokat hozott. Azt tanácsolta, hogy a fotósok számára készítsenek számozott, másra át nem ruházható mellényt, fényképezőgépe ugyanis bárkinek lehet. Bene László meghívta az újságírókat egy demonstrációra, ahol bemutatják, hogyan készül fel a készenléti egység a nehezen kezelhetőnek ígérkező rendezvényekre.

Bánó Attila, az egyik újságíró szervezet, a MÚK elnöke - politikai állásfoglalást rejtő - "célzott támadásnak" nevezte a bántalmazást, ezt a véleményét azonban még csak megvitatni sem volt hajlandó senki. A Magyar Fotóriporterek Társasága nevében Szigeti Tamás úgy látta, nem az a lényeg, hogy fényképészt, hanem, hogy egy magyar állampolgárt vernek. Schiffer András, a Társaság a Szabadságjogokért ügyvivője azt mondta, a rendőrség tartsa be a jogszabályokat, a közfeladatot ellátó rendőr igenis fotózható. Schiffer elismerte, hogy a rendőrök kiélezett helyzetekben a tévedés kockázatával lépnek szolgálatba.

Felmerült a társalgásban annak lehetősége, hogy az újságírók - mint a taxisok - közfeladatot ellátó személynek minősüljenek, így az őket ért támadás súlyosabb megítélés alá essen. De a vélemény elhalt.

A tanácskozás végére mindenki egyetértett abban, hogy nincs a világon olyan rendőrség, ahol stresszhelyzetben az ilyen eset kizárható. A fotósok megígérték, hogy a megkülönböztető viseletre - legyen az jelvény vagy mellény - egy hónapon belül javaslatot tesznek.

A rendõrség számozott mellényt ajánlott a fotósoknak
A rendõrség számozott mellényt ajánlott a fotósoknak
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.