Göncz debütált az unióban
Törökország fellélegezhet: az októberi, formális tárgyaláskezdéshez hasonlóan az EU-csatlakozási egyeztetések első fejezetét illetően is sikerült végül kompromisszumos megoldást találni. Mint megírtuk, az egyhangú döntést igénylő rajtot a tudomány és kutatás címen futó fejezetről Ciprus blokkolta napokig, mivel Ankara nem ismeri el, s kereskedelmét is akadályozza. A helyzet külön pikantériája, hogy a török vonatkozásban általában fő kerékkötőnek számító Ausztria ezúttal soros elnökként a kompromisszumon volt kénytelen dolgozni. A várakozásoknak megfelelően a ciprusiak végül engedtek.
Az elfogadott formula emlékezteti Törökországot korábbi kötelezettségeire, s azzal is fenyeget, hogy ennek elmulasztása érinti a csatlakozási tárgyalások egészét. A törökök számára azonban az a legfontosabb, hogy az EU ne várja el tőlük egyértelműen és szövegszerűen a hivatalosan csak a görög nyelvű közösség uralta Ciprus elismerését - legalábbis ne azonnal. Abdullah Gül török külügyminiszter szerint ez a veszély közvetlenül most sem fenyegetett, ezért - utazását napokig lebegtetve - végül Luxembourgba, az EU-tanács ülésének színhelyére indult. Ankara és Nicosia viszonya azt követően különösen feszült, hogy a törökök, válaszul egy görög annexiós kísérlet hírére, 1974-ben megszállták a sziget északi, jobbára törökök lakta részét, majd a nemzetközi közösségből egyedüliként elismerték az ott kikiáltott államot. Nemrég zsákutcába torkollott Ciprus egyesítésének ENSZ-terve, így az északi rész nem válhatott az Európai Unió tagjává sem.
Mivel a tudomány és kutatás a 35 tárgyalási fejezet legkönnyebbike (az uniós joganyag ebben igen szűk), hamarosan le is zárhatták azt a felek - csakúgy, mint Horvátországgal, amely előtt szintén októberben nyíltak meg a tárgyalások.
Az EU-tanács luxembourgi ülésén debütált Göncz Kinga külügyminiszter, s rögtön külön tárgyalt házigazda kollégájával, Jean Asselbornnal, Javier Solana kül- és biztonságpolitikai főképviselővel, valamint Ursula Plassnik osztrák főkülügyérrel, a külügyi tanács soros elnökével. Diplomáciai antréját elődje, Somogyi Ferenc segítette a helyszínen. Mivel az EU nem önálló nemzetközi jogi alany, formailag nem ismerhette el a függetlenségét kikiáltott Montenegrót, hanem tagállamait bátorítja erre. Crna Gorától viszont a szerb kapcsolat rendezését várja el. Az unió egyúttal társulási szerződést írt alá hétfőn Albániával, ami formailag a csatlakozás előszobája ugyan, de Tirana a józan megközelítés szerint még fényévekre van az EU-tól. A horvát csatlakozás sem várható 2009, a török pedig 2014 előtt.