Az Európai Unió elismerte Montenegrót
Az Európai Uniónak jogilag nincs lehetősége egy-egy új állam elismerésére: ez a tagállamok jogköre. Így azután az EU-külügyminiszterek hétfői luxemburgi tanácskozásán elfogadott nyilatkozat inkább egyfajta politikai állásfoglalás, amellyel a szervezet bátorítást ad a tagállamoknak e lépés mielőbbi megtételére.
A dokumentumban az Európai Unió visszautal arra, hogy a montenegrói parlament nemrégiben nyilatkozatot fogadott el az ország függetlenségéről, s hogy ennek nyomán a szerb parlament is hasonló döntést hozott. Mivel pedig ezek a lépések a korábban elfogadott szabályoknak megfelelően történtek, "az Európai Unió és tagállamai úgy döntöttek, úgy fejlesztik majd kapcsolataikat a montenegrói köztársasággal, e szuverén és független állammal, hogy teljes mértékben figyelembe veszik a függetlenségről tartott népszavazást, illetve az előbb említett parlamenti lépéseket" - fogalmaz az EU-dokumentum.
A nyilatkozat egyébként megismétli, hogy a Nyugat-Balkán államai "európai perspektívával" rendelkeznek, azaz előbb-utóbb az EU tagjaivá válhatnak.
Az Európai Unió tavaly megbeszéléseket kezdett az akkor még közös államot alkotó Szerbia-Montenegróval egy társulási és stabilitási egyezmény megkötéséről. Ezeket a megbeszéléseket az idén felfüggesztették, mert Belgrád nem mutatott elég együttműködési készséget egyes háborús bűnösök kiadására. A májusi montenegrói függetlenségi népszavazás után Brüsszel megígérte, hogy Montenegróval - immár különálló államként - hamarosan felújítja a tárgyalássorozatot. A stabilitási és társulási egyezmény megkötése az első, kezdeti lépést jelentené egy esetleges EU-tagság felé: Albánia például éppen most hétfőn, Luxemburgban írta alá ezt a dokumentumot az Európai Unióval.
(MTI)