Továbbra sem lesz MDF-es alelnöke a parlamentnek
Mandur László 313 igen és 15 nem, Harrach Péter 287 igen és 41 nem, Lezsák Sándor - az MDF-ből kivált és kizárt, a Fidesszel szövetséges Nemzeti Fórum elnöke - pedig 238 igen és 85 nem szavazatot kapott a titkos voksoláson a képviselőktől. Ezzel öt alelnöke van a parlamentnek, hiszen a május 16-i alakuló ülésen az Országgyűlés Szili Katalin házelnök mellett Áder Jánost (Fidesz) és Világosi Gábort (SZDSZ) már megválasztotta a posztra.
Az MDF nem vett részt a szavazáson, mert házszabály- és alkotmányellenesnek tartotta a három alelnök jelöléséről szóló döntést, és jelezte, az Alkotmánybírósághoz fordul amiatt, hogy a négy másik frakció megállapodása értelmében nem jelölhet parlamenti alelnököt.
Továbbra sem lesz MDF-es alelnöke a parlamentnek
Fenntartotta azon korábbi álláspontját az MSZP, a Fidesz, az SZDSZ és aKDNP frakciója a házbizottság csütörtöki rendkívüli ülésén, hogy aparlament egy MSZP-s, egy fideszes és egy KDNP-s alelnököt válasszon anap folyamán.
Az MDF frakcióvezetője által kezdeményezett ülés után Szili Katalin házelnök újságíróknak elmondta: Herényi Károly azt indítványozta, hogy négy jelölt közül válassza meg a Ház további három alelnökét, s negyedik jelöltnek Dávid Ibolyát, az MDF elnökét javasolta. Hozzátette: erre még nem volt példa, és csak akkor lett volna rá lehetőség, ha több frakció támogatja a kezdeményezést.
Az Országgyűlés csütörtökön a déli órákban három alelnököt választ, miután szerdán az MDF kivételével a frakciók megállapodtak abban, hogy Mandur Lászlót (MSZP), Lezsák Sándort (Fidesz) és Harrach Pétert (KDNP) jelölik a posztra.
A plenáris ülést vezető Áder János (Fidesz) valamivel 12 óra után elrendelte a titkos szavazást a parlamenti alelnökök megválasztására.
Megválasztásuk után öt alelnöke lesz a parlamentnek, hiszen a május 16-i alakuló ülésén az Országgyűlés Szili Katalin házelnök mellett Áder Jánost (Fidesz) és Világosi Gábort (SZDSZ) már megválasztotta a posztra.
Szili Katalin elmondta: a házbizottság ülésén megállapították, az MDFjoga, hogy az alkotmányügyi bizottsághoz, illetve azAlkotmánybírósághoz forduljon, ha szabályokba ütközőnek tartja a négyfrakció közötti megállapodást. Hozzátette: az elmúlt 16 évben voltolyan frakciója a Háznak, amely nem adott alelnököt, arra azonban mégnem volt példa, hogy a frakciók nem tudtak megegyezni a kérdésben.
Az MDF nem szavaz, és Alkotmánybírósághoz fordulAz MDF ugyanakkor házszabály- és alkotmányellenesnek nevezte a háromtovábbi alelnök jelöléséről szóló döntést, és jelezte: nem vesz részt aszavazáson és az Alkotmánybírósághoz fordul amiatt, hogy a négy másikfrakció megállapodása értelmében nem jelölhet parlamenti alelnököt. Mint mondta, a három alelnök megválasztásáról szóló határozati javaslat sérti a házszabályt, mivel az MDF képviselőcsoportját megfosztották a jelölés jogától. A házszabály értelmezésük szerint azösszes frakció számára teszi lehetővé a jelölés jogát.Herényi Károly a rendkívüli ülés után közölte, hogy a házszabály értelmezése ügyében az alkotmányügyi bizottsághoz fordulnak.
Herényi Károly elmondta: egy 1998-as alkotmánybírósági határozatkimondja, hogy nem lehet különbséget tenni a parlamentbe jutott pártokközött a frakcióalakítás, a bizottsági helyek és a bizottságitisztségviselői posztok elfoglalása tekintetében az erősorrend alapján.A szerdai döntés nemcsak az MDF-et fosztja meg a jelöléstől, hanem aházszabály szerint az országgyűlési képviselőket is a döntéslehetőségétől - fogalmazott.
A frakcióvezető szerint botrányos, hogy a takarékosság jegyébencsökkenteni kívánják az alelnökök számát, ugyanakkor az MSZP egyelnököt és egy alelnököt, a Fidesz pedig két alelnököt jelölhet.Hozzátette: erre az Alkotmánybíróság csak akkor ad lehetőséget, haalkotmányos zavar keletkezne, ez azonban nem áll fenn.
Azalelnökség a Ház vezetéséből kivett felelősség és a protokollárislehetőségek miatt fontos - mondta Herényi Károly. A parlamentnek ötalelnöke lesz, erről a pártok már korábban megállapodtak; a parlamentmájus 16-i alakuló ülésén a parlament Szili Katalin házelnök mellettÁder Jánost (Fidesz) és Világosi Gábort (SZDSZ) választotta alelnöknek.A frakcióknak ezután több találkozó alkalmával sikerült megállapodni atovábbi alelnökök jelöléséről. Az egyeztetésekre azért volt szükség,mert a Fidesz és az MDF nem tudott megegyezni arról, hogy a két továbbiellenzéki alelnöki posztra a KDNP mellett melyikük adja a másikjelöltet.
(forrás: MTI)