Rendszertan rendőröknek

Az alvilág egyik legnagyobb bevételt hozó üzlete a veszélyeztetett állat- és növényfajok feketekereskedelme. Brit segítséggel a hazai rendőröknek három napon át rendszertani ismereteket oktattak, nehogy megvezethessék őket, arra hivatkozva, hogy a gépkocsiban lévő párducbőr tulajdonképpen egy kivénhedt ló szőrzete.

Az Angol Királyi Állatvédő Liga, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium természetvédelmi egyezmények osztályával közösen háromnapos oktatást tart rendőrségi tisztségviselők részére. A képzés témája a rendőrség szerepe a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló washingtoni egyezmény és a vadon élő állat- és növényfajok kereskedelmét szabályozó EU-rendeletek hazai végrehajtásában.

A feladat nem kicsi, hiszen hazánkon keresztül egyre több faj egyre több példányát szállítják. Mint például a különféle szárazföldi teknősökét - tudtuk meg Rodics Katalintól, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium főosztályvezető-helyettesétől. Műszerfalak alól, pótkerekekből, vászonzacskókból kerülnek elő ezek az utazás gyűrődéseit viszonylag jól tűrő állatok. Sokuk célállomása Magyarország.

Hasonlóan fellendülőben van a kínai gyógyszerek illegális kereskedelme is. Ennek oka, hogy egyre több kínai él nálunk, tehát egyre többen hisznek hazánkban is abban, hogy a tigriscsont, a pézsmaszarvas pézsmakivonatából készült reumatapasz, a védett orchideákból előállított speciális termék gyógyírt jelent egészségügyi gondjaikra. Jelenleg 8-9000 fajt alkalmaznak Kínában gyógyászati célokra. Ezek jelentős része éppen emiatt vált veszélyeztetetté, s tiltották be ennek következtében a kereskedelmét. Kínában a medve epehólyagjából kinyert anyagból is készítenek hatásosnak vélt orvosságot. A "tudás határtalan" tételt bizonyítja, hogy Romániában is találtak olyan mackótetemet, amelyből kizárólag az epehólyagot távolították el.

Az illegális állat- és növénykereskedelem nagyságát a világon évente 130 milliárd dollárra teszik, a legfőbb célországok közé tartoznak az uniós államok. Ide érkezik a hüllők és madarak 70-90 százaléka. Rodics Katalin szerint, ha itt eredményeket érnek el, az a világ természetvédelmére is jótékony hatással lesz.

A magyar határőrök az utóbbi időszakig számos esetben füleltek le illegális kereskedőket, ám azzal, hogy az uniós csatlakozással nyugat és észak felé megszűnt az ellenőrzés, sokkal nagyobb szerepe lesz a belső ellenőrzéseknek. Ezért fontos a rendőrök felkészítése.

Az elkobzott kollekció - ezeket felismerték
Az elkobzott kollekció - ezeket felismerték
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.