Ki volt Che? - vetélkedő
Legutóbb 1854-ben mentek egykori magyar forradalmárok segíteni a Kubát megszálló spanyolok elleni szabadságharcban, a XX. század közepén pedig a nemzetközi helyzet révén élénkült ismét a kapcsolat. A hazai rendszerváltás óta azonban az esetek döntő többségében legfeljebb csak kisebb turistacsoportok kerültek kapcsolatba a közép-amerikai szigetországgal.
A korábbi virágzó kapcsolatokat felelevenítendő, a Sanoki Gergely Történészegylet az Eszmélet folyóirattal, az ELTE Bölcsészettudományi Karának jelenkori tanszékével, valamint a Nemzeti Tankönyvkiadóval közösen Che Guevara komplex történelmi emlékversenyt rendezett középiskolások számára.
A lexikális ismereteken túl a versenyző iskolák csapattagjainak többféle segédtudományban is jártasnak kellett lenniük. A főképp lexikális adatokra támaszkodó totó, illetve vaktérkép mellett korabeli mozgalmi énekeket kellett felismerni, valamint Che stílusában kellett kiselőadást tartani, majd akkori politikai témákban esszét írni. A verseny színvonalát illetően Sonia Diaz Llera, Kuba hazánkba akkreditált nagykövete is elismerését fejezte ki.
A fővárosi Kossuth Klubban lebonyolított döntőbe a négy legeredményesebb csapat jutott. Köztük végül a következő sorrend alakult ki: Tamási Áron Líceum (Székelyudvarhely), Bálint Márton Általános és Középiskola (Törökbálint), Szent László Gimnázium (Budapest) és Terézvárosi Két Tannyelvű Középiskola (Budapest). A legjobb előadó díjat az erdélyi Bólyai Csaba Zoltán, a támogatók különdíját pedig a terézvárosi Hatyka Zsolt kapta.
l Che mint család- vagy keresztnév egyik ismertebb nyelvben sem létezik. Ernesto Guevara de la Serna argentin orvos tanulmányai után azonban úgy gondolta, fegyveres úton többet tehet a szegénység felszámolásáért, mint szakmájánál maradva - így csatlakozott a kubai forradalomhoz. A Che kifejezés Argentínából eredő megszólítási forma, mely barátot, ismerőst jelent. Guevara gyakran használta ezt a kifejezést, amely végül őt tette a világ legismertebb barátjává.