Tudták, hol van Eichmann
A meghökkentő tényre a náci és japán háborús bűnösökkel kapcsolatos titkos iratok egy részének keddi közzététele kapcsán derült fény. Az aktákat egy 1998-as törvény alapján tették hozzáférhetővé a kutatók számára, ám a legkényesebb ügyekben Porter Goss most leköszönt CIA-igazgató csak nemrégiben változtatta meg az eddigi titkolózó gyakorlatot. A CNN szerint 1999 óta mintegy nyolcmillió oldalnyi, az egykori háborús bűnösökkel kapcsolatos amerikai dokumentumot hoztak nyilvánosságra.
Eichmannról a nyugatnémet titkosszolgálat 1958-ban tájékoztatta Washingtont, hozzátéve, hogy Clemens vagy valami hasonló néven bujkál. A CIA azonban attól tartott, hogy a magyar zsidók megsemmisítésében is kulcsszerepet játszott Eichmann terhelő vallomást tehet Konrad Adenauer kancellár nemzetbiztonsági tanácsadójára. Hans Globke ugyanis részt vett a zsidóellenes náci törvények szövegezésében, az 50-es években viszont az amerikaiak fontos kapcsolata volt Bonnban. A Klement néven élő Eichmannt végül az izraeliek rabolták el 1960-ban, és szabályos bírósági tárgyalást követően 1962-ben felakasztották.
Az aktákban a történészek még egy érdekes tényre akadtak: a KGB-nek dolgozott a nyugatnémet hírszerzés szovjet osztályának vezetője. Heinz Felfe eredetileg az SS felderítő szolgálatának tisztje volt, ám a háború után beszervezték a szovjetek.