Katonáink afgán vidékeken
A Külügyminisztériumban (amely a dokumentum kidolgozását összefogja) közölték: bár az információgyűjtés és a szakmai vita folyamatos, egyelőre nincs kész terv, melyre a kormánynak "csak" rá kéne bólintania.
Magyarország afganisztáni szerepvállalásáról szóló döntést azonban viszonylag hamar meg kell hozni. Az elmúlt hónapokban a minisztériumokban az új kormányig leállt az előkészítés. Elvileg a magyar PRT a hollandoktól venné át a Kabultól északra található Baghlan tartományt. A hollandok a tervek szerint július végéig délre költöznek azzal a hatezer NATO katonával együtt, akik a 3000 amerikait válják fel a déli Helmand, Kandahár, Uruzgan és Zabul tartományokban. A hollandok körülbelül 170-en vannak a baghlani PRT-ben. A Kabulban állomásozó magyar században több mint 130-an vesznek részt, de ennél több magyar van kint (az orvosok között, a CIMIC-ben, vagy a NATO-törzsben).
Bocskai István, a Honvédelmi Minisztérium szóvivője lapunknak elmondta: egy esetleges magyar PRT-ban a katonai feladatrész megvalósítható.
A PRT az újjáépítés és a békefenntartás modern keveréke. A segélyszervezetek nem is szeretik, mert szerintük összemossa a civil és a katonai feladatokat, mely egy olyan kiélezett konfliktusban, mint Afganisztán rossz fényt vett a segélyesekre. Amennyiben Magyarország felvállalja ezt az új szerepkört mindenféle minisztériumnak (nemcsak a honvédelminek, a külügyinek és a Miniszterelnöki Hivatalnak) részt kell majd vennie a projektben.
Mindenesetre a magyarok jól szerepeltek eddig a hasonló feladatokban. A Kabulban állomásozó magyar századnál korábban elmondták, hogy adott esetben ugyanaz a járőr ellenőrzi a gyanús afgán járműveket, és viszi ki az iskolapadokat. A NATO jelenleg 9 PRT-t felügyel, míg az összesen 23 tartományból az amerikaiak vezette szövetség 14-et irányít.
A NATO védelmi miniszterek csütörtöki brüsszeli tanácskozásának valószínűleg az lesz a fő üzenete, hogy a szövetség a sokasodó merényletek, rajtaütések ellenére folytatja az általa vezetett nemzetközi biztonsági erők (ISAF) mandátumának kiterjesztését az ország déli (júliusban), majd keleti (ősszel) részére. Nagy-Britannia, Kanada, Hollandia és Románia alkotja a déli egységet.
Afganisztán a NATO első Európán kívüli katonai akciója, amelynek sikertelensége a szövetség létét is megkérdőjelezheti. Brüsszelben csütörtökön véglegesítik a terveket, melyek szerint a NATO 9 ezerről 17 ezerre növeli katonáinak létszámát a közép-ázsiai országban.
Kabuli, személyes tapasztalatok alapján azonban elmondható, hogy a NATO-ban mindenki saját költségvetésen, jól körülhatárolt feladatokkal, különböző szokások, felfogások szerint dolgozik, egymás mellett, de nem feltétlenül egymással. A zászlóaljakat irányító dandárnak bizonyos területeken például nincs ráhatása a nemzeti századokra.