A minisztert is megkérdezik
Belső "tényfeltáró" vizsgálat kezdődött kedden az ORFK-n a hét végi UTE-Fehérvár labdarúgó-mérkőzést követő rendbontás, és az azzal összefüggésben tett rendőri intézkedések miatt. Bene László országos rendőrfőkapitány bekérette a mérkőzés biztosításáról készült rendőri jelentéseket és az utcai garázdálkodás felvételeit. Megkísérlik begyűjteni a sajtófotósok és a tévétársaságok képeit is.
Mint beszámoltunk róla, az újpestiek bajnoki reményeit szertefoszlató UTE-Fehérvár mérkőzés után a hazai szurkolók egy csoportja a Puskás Ferenc stadion környékén a forgalmat irányító közlekedési rendőrökre támadt, akik közül kilencen megsérültek, egyikük súlyosan. Megrongáltak tizenegy rendőrautót is.
A kivezényelt rohamrendőrök tizenegy személyt állítottak elő. Az akció közben a Rendőrségi Biztonsági Szolgálat egyik munkatársa bántalmazta Éberling Andrást, a Magyar Nemzet munkáját végző fotósát. Az elfogott közterületi garázdák megfékezésénél alkalmazott, úgynevezett "elvezető fogással" kísérték el. Egy másik fotóst, aki Éberling segítségére sietett volna, egy méterről könnygázzal lefújtak. Az esetről készült felvételeken látszik, hogy a fotósok közelében nincsenek rendbontók, kődobálók. Éberling lapunknak azt mondta: ha a tömegben kapja az ütést, beletörődik. A rendőr azonban akkor rontott rá és ütötte meg, amikor nyilvánvaló volt, hogy nem tartozhat a rendzavarók közé. A fellépés nyilvánvalóan indokolatlan és felesleges volt.
A rendőrség hivatalos álláspontja szerint Éberling műveleti területen tartózkodott, ahol semmi keresnivalója nem volt. "Bárkinek lehet profeszszionális fotós felszerelése" - magyarázta a Nap TV műsorában Lapid Lajos, Budapest főkapitányának közrendvédelmi helyettese, hogy miért nem igazolta a fényképezőgép a munkáját végző fotóst.
Éberling még vasárnap feljelentést tett a rendőrökkel szemben.
"A sajtószabadság azt tartalmazza, a sajtó munkatársai közterületen, az eseményekről minden további nélkül tudósíthatnak. Ennek az az egy korlátja van, hogyha a rendőrség ott előre korlátozta az embereknek a mozgását, - mondta Takács Albert, az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettese kedden.
Hozzátette: csak azért, mert nem tetszik a sajtó jelenléte, a rendőrség nem tehet korlátozó intézkedést. Ha a rendőrség azt akarja, hogy a sajtó ne menjen oda, akkor fel kell húznia a rendőrkordont, hogy amögé ne léphessen be senki, egyebek mellett a sajtó munkatársai sem.
A Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) elítéli a Magyar Nemzet és a Blikk fotóriportere ellen elkövetett rendőri atrocitást, és a rendőrség vezetőitől hatásos intézkedést vár hasonló esetek megelőzése érdekében - írja a MÚOSZ közleménye, amelyet kedden juttattak el az MTI-nek.
A MÚOSZ emlékeztet arra, hogy korábbi, hasonló esetek után már több alkalommal kezdeményezte: a rendőrség vezetői előzzék meg a munkájukat végző újságírókat visszatérően érő durva rendőri fellépéseket. (Korábban a Népszabadság fotóriporterét is bántalmazták a rendőrök, kollégánk a fején sérült meg)
"Jelen esetben még az a különben is elfogadhatatlan érvelés sem lehet hivatkozási alap, miszerint a bántalmazott kollégákról a rendőrök nem tudták, hogy újságírók, hiszen még utasították is a Magyar Nemzet riporterét, hogy szerintük miről kellene felvételt készítenie" - írja a közlemény.
Az ügy a politika szintjére emelkedett. A Fidesz frakcióvezetője szerdán tizenegy órakor hallgatja meg a Magyar Nemzet bántalmazott fotósát, fél órával később pedig Petrétei József igazságügy- és rendészeti miniszterjelölt parlamenti bizottsági meghallgatásán súlyának megfelelően fogják kezelni az ügyet - olvasható a párt közleményében.
l A Budai Központi Kerületi Bíróság szabadlábra helyezte az UTE-