Atomcsomag: iráni kérdések
Solana az EU képviseletében átadta az iráni vezetőknek az ajánlatcsomagot, amellyel az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja és Németország rá akarja bírni Teheránt, hogy atomprogramján belül mondjon le az urándúsításról. Solana tegnap több mint két órán át tárgyalt Ali Laridzsanival, a nukleáris ügyekben illetékes iráni főtárgyalóval, a legfelsőbb nemzetbiztonsági tanács titkárával - írta az MTI.
A találkozó után Laridzsani kijelentette: "Ez egy alkalmas keret az együttműködésre. Az ajánlatnak vannak pozitív elemei, de vannak félreérthetők is, amelyeket ki kell venni belőle." Bár Solanának a megbeszéléseken elmondta, mely pontokat tekinti félreérthetőnek, a sajtóértekezleten nem fejtette ki, mit miért gondol kétértelműnek. "Reméljük, hogy az ajánlat részletes tanulmányozása után lesz még egy tárgyalási fordulónk" - tette hozzá. Solana közölte, hogy az európai hatalmak "kapcsolatban maradnak Iránnal a következő napokban".
- Nincs helye az atomfegyvernek Irán védelmi doktrínájában - erősítette meg Teheránban Mahmud Ahmadinezsad iráni elnök, miután a kazah külügyminisztert fogadta. - Irán sohasem törekedett tömegpusztító fegyverek előállítására - hangsúlyozta.
Az amerikai külügyminisztérium eközben feketelistára tette Iránt és Szíriát is (tíz másik országgal együtt) a nemzetközi emberkereskedelemről szóló éves jelentésében. A 158 államra kiterjedő dokumentumban Irán, Belize, Laosz, Szíria, Üzbegisztán és Zimbabwe került fel az idén Észak-Korea, Kuba, Szaúd-Arábia, Szudán és Venezuela mellé a feketelistára.