Kinek drukkol Ausztrália?
Te csak ne kiabálj, öreg! - szól rá az ausztrál focicsapat zászlójába burkolódzott kínai fiú (egyébként ausztrál állampolgár) a görög zászlót lengető (egyébként ausztrál állampolgár) lányra, miután a görög válogatott majdnem gólt rúgott. De azért látszik, hogy nem igazán mérges; néhány méterrel arrébb egy középkorú férfi az egyik kezében ausztrál, a másikban görög zászlót szorongat, és a meccs alakulásától függően hol ezt, hol azt emeli a magasba.
Melbourne mintha bizonyítani akarná, hogy tényleg a világ harmadik legnagyobb görög városa. A központot elözönlik a kék-fehérbe öltözött drukkerek, a stadionban őrjöngő 95 ezres tömegből állítólag 60 ezren görögök. Persze nem Európából utaztak ide: itt élnek, és most egy estére visszatértek a családi gyökerekhez.
- Hogy kinek szurkolok? Hát, a nyertes csapatnak! - kacsint egy görög fiú, kék-fehér sminkkel az arcán, aztán hozzáteszi, hogy valójában csak jó mérkőzést szeretne látni. S bár Görögország végül 1:0-ra veszít, a meccs után a környék vietnami, indiai és thai vendéglőiben olyan jókedvűen ünnepelnek mindkét csapat drukkerei, hogy hirtelen elbizonytalanodom: mi is a végeredmény.
A nyelvek és etnikumok kavalkádján Melbourne-ben senki sem csodálkozik. Ott van mindjárt a polgármester, John So, aki tizennyolc éves korában érkezett Kínából Ausztráliába. Noha a helyiek nevetve mesélik, hogy angolul egy szavát sem érteni, ez nem akadályozta meg abban, hogy 2004-ben újraválasszák. - A város lakosságának egynegyede külföldön született. Ha pedig azok arányát nézzük, akiknek a szülei közül legalább az egyik Ausztrálián kívül született, elérjük a negyven százalékot - magyarázza Tom Parker, a melbourne-i városháza munkatársa.
- Ausztráliának drukkoltam! - vágja rá habozás nélkül George Lekakis. A szülei 1954-ben vándoroltak ki Görögországból Melbourne-be, ő már itt született. Gyorsan hozzáteszi, hogy amúgy sem volt nehéz a Socceroosnak szurkolni: az ausztrál csapatban egy görög származású focista is játszik. Lekakis hivatalból is támogatja a sokszínű társadalmat, ő Victoria állam multikulturális bizottságának elnöke.
Matina Demirakit a görög kormány néhány évre küldte tanítani Melbourne-be, de végül itt ragadt: összeházasodott egy görög-ausztrállal, és már egy évtizede az ausztráliai városban lakik. A kérdésre, hogy vissza akar-e térni Görögországba, mosolyogva széttárja a karját. - A hétéves fiam nagyon szomorú volt, amikor a görög válogatott vesztett - meséli a tanárnő. - De hát miért vagy úgy oda, kérdeztem tőle, hiszen te már Ausztráliában születtél?!
- Igenis működik a multikulturális társadalom, ez nemcsak hivatalos duma - bizonygatja George Lekakis. Eszembe jut, hogy a focimeccs napján kétszínű, görög-ausztrál sálakat, pólókat és sminkeket is láttam a tömegben. Sőt, a görög bevándorlók ezúttal jobban jártak: ők már a mérkőzés vége előtt tudták, hogy nyerni fognak.
Melbourne, 2006. június