Kalligram a könyvhéten
Alapításának tizenötödik évfordulóját ünnepli a pozsonyi Kalligram, és – ahogy a régi vicc mondja – munkával ünneplünk – mondja Mészáros Sándor, a kiadó főszerkesztője: az idei könyvhétre véletlenül éppen 15 könyvünk jelenik meg. „Noha az önünneplés tényleg büdös, annyit talán mégsem árt megjegyezni, hogy nem kis dolog független kiadóként működni a honi piacon kialakuló terjesztői és kiadói monopóliumok idején. Érdekes, hogy a kortárs irodalom szereplőinek mindez tetszik, legalábbis egyetlen szervezet vagy író sem tiltakozott ellene, ne adj’ Isten, valamiféle konstruktív javaslattal állt volna elő… Mint ahogy az ellen sem emelte fel a szavát senki, hogy az ünnepi könyvhetet, azaz a kortárs magyar irodalom ünnepét folyamatosan kisajátítják a politikusok és médiasztárok, csupán azért, mert valami könyvnek látszó tárgyat írtak tele betűkkel. Igaz ugyan, hogy a mai irodalom kicsi, és valóban az, de ez nem feltétlenül azt jelenti, hogy nevetségesnek is kell lennie. Ennyit a szabadságról.”
Ami a magunk dolgát illeti – folytatja Mészáros Sándor, nincs ugyan a hivatalos listán, de megemlítem hogy a Kalligram eddigi legnagyobb vállalkozását, az ötven kötetre tervezett, teljes Krúdy Gyula-életmű kiadását, amely a két sorozatszerkesztő, Bezeczky Gábor és Kelecsényi László hosszú éveken át tartó kutatómunkájának köszönhetően mintegy 3500 eddig kiadatlan írást tesz közzé – most a sorozat ötödik darabja jelenik meg, a Regények és nagyobb elbeszélések 2. című kötet. Azt, hogy milyen nagy író volt Krúdy Gyula, gyakran ismételgetjük, de hogy pontosan mit is írt, azt nagyjából tíz év múlva tudjuk meg, amikor végre elolvassuk a teljes és filológiailag hű életművet.
Ami a listát illeti: komoly figyelmet érdemel a versértők körében Báthori Csaba Boldog ólom című kötete, amely a költő önmeghatározása szerint „érzelmi eredetrajz: elszámolás, leltár, mérkőzés, kiegyezés”.
A magyar prózából három új kortárs regényünk jelenik meg: Györe Balázs Apám barátja egyszerre folytatása a Halottak apja című regényének, ugyanakkor önálló mű, emlékállítás egy barátságnak. Poós Zoltán: Az alkony fokozatai című könyve ízig-vérig szerelmi történet, amely a magyar történelem „elveszett korszakában”, 1946-ban játszódik, a felbomló arisztokrácia világában, míg Jánossy Lajos Hamu és ecet című könyve a közelmúltra visszatekintő fejlődésregény, a harmincas éveinek elején járó elbeszélő emlékezése, spirálszerűen „bonyolódó” detektívtörténete, a személyiség freskójának, mozaikképének különböző közelítésekből lehetséges megfestése és elrendezése. Kukorelly Endre: Rom. A komonizmus története című könyve bővített, új kiadása a hat évvel ezelőttinek. (Báthori Csaba: Boldog ólom, 144 oldal, 2000 forint; Györe Balázs: Apám barátja, 104 oldal, 1700 forint; Jánossy Lajos: Hamu és ecet, 280 oldal, 2600 forint; Kukorelly Endre: Rom. A komonizmus története, 192 oldal, 2200 forint; Poós Zoltán: Az alkony fokozatai, 216 oldal, 2200 forint)