A felelősség változatai
Mezey Katalin, a Széphalom Könyvműhely vezetője Jókai Anna új könyvét emeli ki könyvheti kínálatukból. E munka az életműkiadás 13., zárókötete, egyébként pedig Jókai Anna 2003 és 2005 közti esszéit, tanulmányait, interjúit kínálja olvasásra. Mezey Katalin szerint az írónő legfontosabb témája az írástudó felelőssége, de külön is felhívja a figyelmet az Imitatio Christi című kötet számára adott életinterjúra, még inkább: vallomásra, amelyből a pálya gondolati-bölcseleti tartópillérei bontakoznak ki: „Számomra az élet szellemi eredete az alapvető, azután a nemzetnek, ezen belül pedig az egyénnek, a személyiségnek a sorsa. Aki nincs tisztában a saját létével, nem tudja a saját sorsát rendbe szedni, az zavaros elméleteket fog vetíteni a nemzetre is. Ugyanúgy a világról is téves elképzelései lesznek. Az aprómunkát tehát magunkban kell kezdeni...”
Közel hetven év múltán, az életműkiadás negyedik köteteként jelenik meg ismét Karácsony Sándor A könyvek lelke című könyve. Mezey Katalin azt mondja: tárgya soha nem volt időszerűbb, mint manapság. Mindenről szó van benne, ami a mű és az alkotó, a mű és a befogadó, az alkotóvá nevelés, a befogadóvá nevelés témakörében csak elképzelhető. Verselemzések, stíluselemzések, irodalomkritikák, irodalomelméleti esszék, olvasóvá, olvasásra nevelés, és mindez magával ragadó közvetlenséggel, elevenséggel.
Kínálnak verseskönyvet, Határ Győző remeklését. A közelmúltban megszólaló vigasztalan hang, amely a betegség, öregség, magány által gyötört költő Télikéit jellemzi – ahogy Mezey Katalin fogalmaz – fájdalmas hozzájárulás a magyar költészet ontológiai, lét-elszámoló vonulatához. Kínálnak aztán epikai művet, Marafkó László Búcsúregényét, egy riportgyűjteményt, Végh Alpár Sándorét, amely a vidéki Magyarország sorsának elmúlt huszonöt évét idézi elénk megragadó erővel. És kínálnak egy tanulmánykötetet is, Olasz Sándortól, amely a XX. és XXI. századi magyar regény poétikai döntéseit és kísérleteit elemzi izgalmasan Németh Lászlótól Krasznahorkai László Háború és háborújáig. (Jókai Anna: A mérleg nyelve III, 112 oldal, 2000 forint; Karácsony Sándor: A könyvek lelke, 360 oldal, 3400 forint; Határ Győző: Plasztikzacskó, 264 oldal, 2500 forint; Marafkó László: Búcsúregény, 126 oldal, 1200 forint; Végh Alpár Sándor: Hó, 152 oldal, 1600 forint; Olasz Sándor: Regénymúlt, regényjelen, 240 oldal, 2300 forint)