Parlamenti bizottságok előtt a miniszterjelöltek

Az Országgyűlés bizottságaiban kedden megkezdődtek a Gyurcsány Ferenc által múlt hét végén megnevezett miniszterjelöltek meghallgatásai.

Hiller István nem kért türelmi időt

Az oktatási és tudományos bizottság 13 igen és 10 nem szavazattal támogatta Hiller István szakminiszteri jelöltségét keddi budapesti ülésén. A miniszterjelölt meghallgatásán kijelentette: semmilyen türelmi időt nem kér. Hangsúlyozta: a szakszervezetekkel és szakmai szervezetekkel egyaránt párbeszédre törekszik majd, ugyanakkor számít arra, hogy lesznek jelentős viták az elkövetkező időkben.

Az új struktúráról elmondta: az oktatási és kulturális tárca egyesülésével létrejövő új minisztériumban egy államtitkár és öt szakállamtitkár segíti munkáját. Szakállamtitkár felügyeli a köz- és felsőoktatást, a kultúrát, a nemzetközi kapcsolatokat, a gazdasági ügyeket, valamint a létesítményfenntartást. Az egyházi ügyek a miniszter irányítása alá tartozó miniszteri titkárságon intéződőnek majd.

A két tárcánál jelenleg 845-en dolgoznak, az új minisztérium 606 alkalmazottal kezdi meg működését, az 58 gépkocsi 32-re csökken.

Göncz Kinga: a Balkánon már szereztem tapasztalatokat

A magyar érdekek képviseletét az unióban, a csatlakozás teljes befejezését, modern magyarságpolitika működtetését, valamint az európai szociális értékek megőrzését nevezte kiemelt célnak a külügyminiszter-jelölt kedden, a parlament európai ügyek bizottságában. Göncz Kinga külügyminiszteri jelölését az Országgyűlés szakbizottsága a kormánypárti képviselők tíz igen szavazatával, kilenc ellenzéki nem voks mellett támogatta.

"Nincs komoly múltam a diplomáciában, miniszteri felkérésemet Gyurcsány Ferenc azzal indokolta, hogy most egy civil értékeket is képviselő tárcavezetőre van szükség. Ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszterként az EU-ban, korábban a konfliktuskezelés terén a Balkánon már szereztem tapasztalatokat" - mondta a meghallgatáson Göncz Kinga.

Hozzátette: felkérésében szerepe lehetett annak, hogy a társadalmi kohézió az EU-ban a versenyképesség erősítése mellett is nagyon fontos érték és cél. Kitért arra, hogy az EU-nak erős a konfliktusmegelőző szerepe, és ebben benne van a nemzeti kisebbségek védelmének kérdése is.

Hörcsik Richárd (Fidesz) hozzászólásában úgy fogalmazott, az újkori magyar diplomácia történetében szokatlan gyakorlat, hogy egy olyan személy legyen a külügyminiszter, akinek "semmilyen diplomáciai tapasztalata nincs".

Kiss Péter: a szakmunkásképzésre kell nagyobb figyelmet fordítani

Az Országgyűlés Oktatási és Tudományos Bizottsága keddi ülésén 13 kormánypárti igen és 10 ellenzéki nem szavazattal támogatta Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszterjelölt kinevezését.

Kiss Péter kiemelte, hogy a szakképzés területén elsősorban a szakiskolai képzésre, a szakmunkásképzésre kell nagyobb figyelmet fordítani, mert ez az elmúlt években kevesebb figyelmet kapott, presztízsében háttérbe szorult.
Mint mondta, kormányzati munkája során nyitott szakmai, társadalmi párbeszédre fog törekedni.

Pokorni Zoltán (Fidesz) a miniszterjelölt alkalmasságával kapcsolatban közölte, hogy Kiss Péternek a leköszönő kormány tagjaival együtt jelentős a felelőssége abban, hogy azt a látszatot keltette, rendben van az ország gazdasága, költségvetése. Véleménye szerint nem kaphatnak szerepet azok, akik ebben részt vettek, ezért Kiss Péter is alkalmatlan a miniszteri szerep betöltésére.

Kiss Péter közölte, hogy az alkalmasságával kapcsolatos kérdések a kormányprogram vitája, illetve reményei szerint a következő évek munkája során "tetten érhetők" lesznek. Mint mondta, eltérő a megítélésük az ország helyzetét illetően, és ez volt a választásoknak az egyik tétje. Hozzátette: az ellenzék egy perspektívák nélküli, sötét képet festett az ország számára, míg a kormány megpróbálta világossá tenni, milyen esély áll az ország előtt, és az emberek az utóbbit választották.

Az európai ügyek bizottsága támogatta Szilvásy Györgyöt

Az Országgyűlés európai ügyek bizottsága keddi ülésén 11 igen szavazattal hét ellenében támogatta Szilvásy György kancelláriaminiszterré történő kinevezését. A bizottsági meghallgatáson a Miniszterelnöki Hivatal kijelölt vezetője hangsúlyozta: erős kormányzással és intézményrendszerrel szeretnék irányítani, koordinálni a fejlesztéseket.

Szilvásy György elmondta, hogy miniszterként nem politikai szereplő akar lenni, hanem sokkal inkább szakmai kérdésként kezelné a fejlesztési források ügyét. A miniszterjelölt hozzátette: gyorsabb, végrehajthatóbb döntéseket szeretne e téren. Tájékoztatása szerint a nemzeti fejlesztési tanács határozná meg a fejlesztések fő irányait, a tárcák vezetőiből, fejlesztéspolitikai szakemberekből álló fejlesztéspolitikai kabinet pedig a tervezést és a végrehajtást működtetné.

Veres: a ciklus második felében teljesülhetnek a maastrichti kritériumok

A mostani ciklus második felében teljesíteni kívánja a kormány az euró bevezetéséhez szükséges maastrichti kritériumokat - mondta Veres János pénzügyminiszter-jelölt, ügyvezető pénzügyminiszter, az Országgyűlés költségvetési, pénzügyi és számvevőszéki bizottságának ülésén. Hozzátette: a kormány a jövő héten dönt a lehetséges adóváltoztatásokról.

A szakminiszterjelölt kérdésre válaszolva hozzáfűzte: a kormánypártok az ellenzékkel folyamatosan egyeztetnek azokról a kétharmados törvényekről, amelyek érintik az önkormányzatok gazdálkodását, illetve a választójogi törvényt.

Veres János beszélt arról is, hogy nem támogatja a Fidesz és a KDNP által kezdeményezett költségvetési tanács felállítását. Ezt azzal indokolta, hogy egy ilyen testület működése csorbítaná a parlament, a költségvetési bizottság és a kormány jogkörét.

Új államháztartási törvény kell

Az államháztartási törvény átalakítására, új törvényre van szükség - mondta Veres János. - "Ellenőrzöttebb, kiszámíthatóbb, tervezettebb államháztartásra van szükség, ezért a tíz év óta változatlan törvényt újra kell szabni" - jelentette ki Veres János. Az ügyvezető pénzügyminiszter hozzátette: halaszthatatlan az állami vagyon egységes szabályozásának kialakítása is. Reformra szorul az államháztartás mellett, az egészségügy, az oktatás és az önkormányzati rendszer is - felelte ellenzéki kérdésre Veres.

Egy másik kérdésre válaszolva elmondta: a tervezett 2006. évi 2-3 százalékos inflációs sáv felső értéke látszik valószínűbbnek. Terveink szerint 2008-ra 3 százalékhoz közeli infláció lesz Magyarországon, ami nem fogja gátolni az euró övezethez való csatlakozást, de mindennél fontosabb, hogy folytatódjon az erőteljes gazdasági növekedés - jelezte a pénzügyminiszter jelölt.

Veres János nem támogatja költségvetési tanács felállítását. "Egy költségvetési tanács felállítása csorbítaná a parlament, a költségvetési bizottság és a kormány jogkörét, ezért nem támogatom a Fidesz-KDNP javaslatát" - felelte ellenzéki kérdésre a pénzügyminiszter-jelölt az Országgyűlés költségvetési bizottságának ülésén.

A pénzügyminiszter-jelölt emlékeztetett arra, hogy Magyarországon az Állami Számvevőszéknek előzetes véleményezési joga van a költségvetéssel kapcsolatban. "Lehet, hogy ezt a véleményt erőteljesebben kellene megfogadnia a parlamentnek" - mondta Veres János.

Lamperth a regionális önkormányzatok létrehozása mellett érvelt

Törvényben meghatározott feladatokat adna a kistérségeknek az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium miniszterjelöltje. Lamperth Mónika az Országgyűlés szakbizottságának ülésén a választott regionális önkormányzatok létrehozása mellett érvelt.

A tárca várományosa az Országgyűlés Önkormányzati és Területfejlesztési Bizottsága előtt tartott meghallgatásán közölte: nincs szükség az önkormányzatok számának csökkentésére. Arra hívta fel ugyanakkor a figyelmet, hogy a feladatellátás rendszerén változtatni kell.

Fidesz-bírálat

A Fidesz szerint a kormányprogram és a koalíciós pártok választási ígéretei köszönőviszonyban sincsenek egymással, de Gyurcsány Ferenc a parlament szerepét is igyekszik korlátozni az új kormányzati struktúrával - mondta Szijjártó Péter, az ellenzéki párt szóvivője Navracsics Tibor frakcióvezetővel közösen tartott sajtótájékoztatóján. Részletek>>

(MTI, Klubrádió)

Veres János a parlamenti meghallgatáson: vajon milyen megszorításokat rejt a táska?
Veres János a parlamenti meghallgatáson: vajon milyen megszorításokat rejt a táska?
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.