Örökre szóló immunvédelem már újszülöttkorban
Tudósok szerint a medicinában az igazi áttörést az oltások fogják jelenteni, illetve már ma is ezek jelentik. Az utóbbi években, évtizedekben a vakcináknak köszönhetően egy sor olyan betegség tűnt el vagy vált annyira ritkává, hogy a ma gyermekgyógyásza már alig ismeri fel. Hisz a fiatalabb orvosnemzedék gyakorlatilag sosem találkozik már például mumpsszal vagy rubeólával.
Ofer Levy, a híres amerikai gyermekkórház, a Children's Hospital Boston immunológusa a New Scientist nevű lapban fejtette ki, hogy hála a legújabb felfedezéseknek, a fertőzések jelentős részét hamarosan már újszülöttkorban ki fogják védeni - egy-két nappal a megszületést követően adott egyszeri oltásokkal. Azaz nem kell majd több hónapos korig várni, és több részletben adagolni a csecsemő immunrendszerét aktiváló oltóanyagot. Ez elsősorban a harmadik világ szegényebb országaiban lenne igen fontos. Hisz ott az is előfordul, hogy a gyereknek kizárólag a szülőszobán van módja egészségügyi dolgozóval találkoznia, és az oltást megkapnia.
Ám az újszülötteket ma még nem szabad beoltani (kivétel az igen lassan ható, tébécé elleni BCG. Ugyanis az éppen megszületett gyerek immunrendszere annyira éretlen és sérülékeny, hogy a vakcina nem indítja el benne a kívánt védekezési reakciót. Azaz a kicsik szervezete nem vagy alig lesz immúnis a későbbi vírus- vagy baktériumtámadásokkal szemben.
Pedig a kísérletek bebizonyították, hogy az újszülött szervezete is képes lenne a behatoló mikrobák ellen hevesebb gyulladásos reakcióval válaszolni - csak éppen az éretlen immunrendszer mintegy tompítja, elnyomja ennek a védekezőmechanizmusnak a beindulását. Ez az "immuncsend" tulajdonképpen hasznos, elsősorban még a méhen belül, ahol a kórokozók elleni heves válaszreakció komoly kárt tenne a magzat, de az anya szervezetében is, és abortuszhoz, koraszüléshez, számos komplikációhoz vezetne.
Az lenne az ideális helyzet, ha a születést követően azon nyomban aktiválódna az "elnyomott" immunrendszer, és erőteljes immunválasszal reagálna az oltásokra. Hogy az oltást követően az immunrendszer "emlékezzen", és ha majd a kórokozó valóban támad, legyen képes mozgósítani az antitesteit, ellenanyagait. Levy és munkatársai szerint ez sikerülhet, méghozzá olyan hatóanyagokkal (gyógyszerekkel), amelyek a védekezésben részt vevő fehérvérsejtek felületén található ún. TLR-receptorokat aktivizálják. Ezek a receptorok igazi "őrszemként" viselkednek. Ha jön a vírus vagy a baktérium, riasztják az immunrendszer többi részét.
Az igazság az, hogy ezeket a TLR-receptorokra ható anyagokat már sikeresen kipróbáltak. E TLR-receptorokat aktivizáló szerekkel felnőttek, de nagyobb gyerekek immunrendszerét is sikerült "bekapcsolni". Ezt az immunválaszt a folyamatban részt vevő IL-12 és TNF-alfa nevű molekulák megemelkedett vérszintjével bizonyították. Újszülöttek vérével azonban nem jártak sikerrel. Pontosabban a szerekkel csupán a nagyobb, immunológiailag érettebb szervezetben elért hatásnak töredékét, egyszázadát - egyezred részét érték el. Míg végül találtak egy TLR8 aktivátornak elnevezett hatóanyagot, amelynek az újszülött immunrendszere már valóban nem tudott "ellenállni", és pont olyan aktívan kezdett viselkedni, mint a nagyobb gyerekek védekezőrendszere.
Ez igazi áttörés, megtaláltuk az immunizálás szent Grálját, ujjongott Levy, tudóshoz mérten szokatlan érzelmi kitöréssel. Ha a TLR8 aktivátort hozzáadjuk majd az oltóanyaghoz is, nem lesz többé akadálya annak, hogy megoldjuk az újszülöttkori oltás egész problematikáját.
Nem eszik olyan forrón a kását, hűtötte le a kedélyeket, szintén a New Scientist hasábjain Paul McCray, az iowai egyetem immunológusa. Szerinte az újszülött immunrendszerének túl hirtelen teljes gőzre állítása számtalan gonddal járhat együtt, túl heves gyulladásos és immunológiai reakciókkal, a kiszámíthatatlan, nem várt szövődményekről már nem is beszélve. Várjuk meg az in vivo, az élő szervezetben elkezdett állatkísérletek eredményeit. Az új típusú oltóanyag előállításához hosszú még az út.
Meglátjuk. A tudományos világ, na meg a gyógyszergyártók ugrásra készen várnak. Ha a közeljövőben sikerül ilyen típusú oltóanyagokat előállítani, ez nagyban javítaná az újszülöttek megbetegedési statisztikáját.