A győztes oldal vesztesei
Gyurcsány Ferenc új kormánya jóval karcsúbb lesz, mint az előző volt. A közigazgatási államtitkárokon kívül (az átszabott miniszteri struktúrában ezt a posztot megszüntették) vagy másfél tucatnyi politikus már csak a leépítések miatt is búcsút vesz a kormányzati pozíciójától. Nem kevesen közülük kikerülhetnek a politikai elittől is.
Az ismertebb szocialista politikusok közül nem jut még államtitkári stallum sem például Baja Ferencnek, aki eddig az elektronikus kormányzásért felelős kormánymegbízottként tevékenykedett. Baja a Horn-kormányban környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter volt, a pártot pedig egykor alelnökként, illetve a győzelemmel zárult 2002-es kampány irányítójaként szolgálta. Jelenleg is vezető szerepet játszik a párt Táncsics Alapítványában. A Népszabadság információi szerint Baja esetleg tagja lehet a Gyurcsány Ferenc irányításával működő fejlesztési kabinetnek. (Más verzió szerint szakállamtitkárként gondozhatja tovább az e-kormányzatot.)
Távozik a Miniszterelnöki Hivatalból (Meh) Nagy Sándor területfejlesztési politikai államtitkár is, aki az új parlamentbe sem került be. Ő vagy két és fél évtizedet töltött el a politika élvonalában. Előbb a szakszervezeti mozgalomban volt vezető szerepe, majd a Horn-kormány idején komoly esélye volt egy gazdasági csúcsminiszteri posztra, de ezt az SZDSZ akkor megakadályozta. Nagy az MSZP-ben igen befolyásos politikusnak számított azonban továbbra is. Mára a párton belül is veszített politikai súlyából, és egyelőre kormányzati lehetőséget sem kapott.
Némiképpen váratlanul szorult háttérbe Tóth András, az előző ciklusban a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításában közreműködő politikai államtitkár. Ezt a munkát nem folytatja, más megbízatásáról nem tudunk, de ő képviselő marad.
A turizmussal foglalkozó politikai államtitkár, Pál Béla is megválik a kancelláriától.
A tárcastruktúra átformálása öt minisztert mozdított el a helyéről. A volt munkaügyi miniszter, Csizmár Gábor a kormány tagja marad, miniszteri rangját államtitkárira cseréli, Kiss Péter helyetteseként dolgozik tovább. (Az előző ciklusban a munkaügyi kormányzat élén éppen ő váltotta az akkor kancelláriaminiszterré előlépett Kisst.) Menniük kell a Göncz Kinga esélyegyenlőségi tárcájához tartozó államtitkároknak, köztük az ifjúságpolitikáért, a kábítószer-prevencióért, a fogyasztóvédelemért felelős Mesterházy Attilának, az MSZP országos elnökségi tagjának.
A tárcaösszevonások áldozata lett további négy miniszter: megszűnik az európai ügyekért felelős Baráth Etele, illetve a regionális fejlesztéseket intéző Kolber István tárca nélküli miniszteri posztja, ahogy Kovács Kálmán szabad demokrata miniszter pozíciója is: minisztériumát a gazdasági tárcához csatolták. Kovács azonban vigasztalódhat: az SZDSZ-es irányítású környezetvédelmi tárcánál Persányi Miklós államtitkára lesz. Egyelőre viszont nem látszik a folytatás lehetősége a politológusból kulturális miniszterré váló Bozóki András számára. Könnyen lehet, hogy ő kikerül a politika élvonalából.
Értesüléseink szerint a kormányfő a héten személyesen is beszél a távozni kényszerülőkkel, és igyekszik számukra "testhez álló" feladatot találni - különösen azoknak van esélyük, akik vállalható elképzelésekhez kérik a segítséget.