Az MSZOSZ feltételekkel fogadja el a költségvetés "kiigazításait"
Inkább gesztusértékű, mintsem konkrét érdekegyeztető látogatást tett tegnap Gyurcsány Ferenc, Kiss Péter leendő munkaügyi miniszterrel a versenyszféra legnagyobb szakszervezeti szövetségénél. Az MSZOSZ kibővített választmányi ülésén a leendő kormányfő - a várakozást nem cáfolva - konkrét bejelentést nem tett. Cserében egyelőre az érdekvédők sem tettek fel kényes kérdéseket. Annak ellenére sem, hogy a résztvevőknek a sajtó nyilvánosságától sem kellett tartaniuk, mivel Gyurcsány és az MSZOSZ elnökének rövid bevezetője után az újságírókat udvariasan bár, de kitessékelték a teremből.
Addig is Gyurcsány Ferenc annyit ismert el, hogy az Országos Érdekegyeztető Tanácsban kötött korábbi hoszszú távú megállapodások közül egyet nem tud betartani a kormány: az államháztartási hiány csökkentése érdekében kényszerűen át kell alakítani az adócsökkentésről szóló többéves programot. A cél most az, hogy ne kerüljenek veszélybe a következő évek átfogó fejlesztési programjai - indokolt Gyurcsány Ferenc. Elmondta ugyanakkor, hogy a minimálbérek emelésére vonatkozó hároméves megállapodást legfeljebb úgy módosíthatják, hogy az a munkavállalók számára a jelenleginél előnyösebb legyen.
A nyugdíjasokat Gyurcsány Ferenc azzal nyugtatta meg, hogy a kormány elszánt az igazságtalanságok, a nyugdíjak és a munkajövedelmek közötti különbségek csökkentésére, az ezen a területen meghirdetett programtól nem tágít.
Közölte a leendő kormányfő azt is, hogy - a szakszervezetek jelzése alapján - megkezdte a munkavállalók kiszolgáltatottsága elleni fellépést. Az egyik nagy multinacionális vállalat például a következő öt évben azért nem tud állami támogatásra pályázni, mert az elmúlt hónapokban bizonyítottan megsértette a munkaügyi szabályokat. (Gyurcsány nem nevezte meg konkrétan a céget, úgy tudjuk azonban, hogy a Suzuki Rt.-ről van szó - a szerk.)
Az MSZOSZ elnöke világossá tette, hogy tiltakoznak egy olyan adórendszer bevezetése ellen, amely a gazdagoknak kedvezne, és a szegényeket hátrányos helyzetbe hozná. Wittich Tamás azt mondta: elvárják, hogy a minimálbér továbbra is adómentességet élvezzen. Azt viszont megerősítette, hogy nem odázható tovább a reformfolyamat elindítása. Azt azonban a munkavállalók elvárják - közölte -, hogy a változások nyomán az állam hatékonnyá és szolgáltatóvá váljon, az egészségügy jobb legyen, az oktatás a munkaerőpiacon hasznosítható tudást adjon.
Az elnök visszautasította azokat a bírálatokat, amelyek szerint nem szakszervezetként viselkednek, amikor külön egyeztetéseket folytatnak a miniszterelnökkel. Mint mondta: több javaslatuk visszaköszön a kormányprogramban, amely a munkavállalók életminőségének javítását ígéri. Így a munka törvénykönyvének a munkahelyi kiszolgáltatottság megszűnését célzó módosítása is. Alaptalannak nevezte a "fanyalgásokat", amelyek szerint a most megismert program nem konkrét.
Információink szerint a zárt ülésen többen is felvetették, hogy a közterhekből többet kellene vállalniuk a munkáltatóknak. Gyurcsány erre úgy reagált: számolni kell azzal, ha a vállalkozások nagynak találják a terheket, munkahelyeket szüntetnek meg.