Jön a második Gyurcsány-kabinet
Ez volt a legnagyobb meglepetés, no meg az, hogy az elemzők több változtatásra számítottak még úgy is, hogy Gyurcsány Ferenc jó előre bejelentette: ne számítsunk úgynevezett szakértői kormányra - politikusokból verbuválja majd csapatát.
Mire kiderültek a személyek, tényleg fontosabbá vált a kormányzati struktúra átalakítása, amely ezúttal nem csupán a minisztériumok átnevezését, számának csökkentését jelenti, hanem ennél jóval többet. A "gyurcsányi trükk" éppen az, hogy második kormányának működési mechanizmusát változtatja meg, méghozzá alaposan. A fejlesztési kabinet és tanács, az államreform-bizottság, valamint a minisztériumokat kiszolgáló hivatal meglehetősen átrajzolja a hatalmi térképet is - a minisztériumok elsősorban igazgatási feladataikra koncentrálnak majd, a "politikacsinálás" a kabinetekben folyik, míg a fejlesztésre szánt pénzekről egy másik testület dönt. Hogy az új rendszer átláthatóbb lesz-e, vagy - ahogy az ellenzék véli - dzsungel nő köré, még nem tudni. A Fidesz szerint az új grémiumokkal Gyurcsány ügyesen megkerülte az alkotmányt, ám a hatalmi koncentrációt tekintve amolyan "félelnöki" rendszer kezd kialakulni, amely formálissá teszi a miniszteri felelősséget, és a közigazgatást is "besöpri".
A miniszterek közül hat (Gráf József, Kóka János, Lamperth Mónika, Persányi Miklós, Petrétei József és Veres János) a helyén marad, de három tárca hatásköre változik: a gazdaság és közlekedés mellé sorolódik az informatika; a BM csak az önkormányzatokat és a területfejlesztést felügyeli; az igazságügyhöz kerül a rendészet. Ha szigorúan vesszük, igazán új arc csak az egészségügyi miniszteré, Molnár Lajosé, hiszen Hiller István "visszatérő", s bár Szekeres Imre és Szilvásy György miniszter ugyan még nem volt, de államtitkár igen. A munkaügyhöz ismét visszakerültek a szociális ügyek és Kiss Péter.
A jövő hét a miniszteri meghallgatásoké, majd jön az eskütétel - és a második Gyurcsány-kormány első intézkedései, amelyek lényegében a költségvetés sürgős gyógykezeléséről szólnak majd.