Kína: mérgező cumisüveg, rákkeltő édesség
Kisebb pánikot váltott ki a kínaiakból, hogy most már a harmadik legfontosabb, 2500 éves ünnepük idején milliószámra fogyasztott hagyományos eledelük is káros az egészségre. Egy előzetes rutinellenőrzés során derült ki, hogy a boltokban kapható rizsédesség - a "zongzi" - külső bambuszlevél-takarója akár az egészségügyi határérték 34-szeresének megfelelő mennyiségű rézszulfátot is tartalmazhat. A leveleket az üde szín megőrzése érdekében kezelték a vesekárosító és erősen rákkeltő vegyszerrel. A jellegzetes, tenyérnyi gúla alakú édességet Kína-szerte fogyasztják a holdnaptár szerinti ötödik hónap ötödik napján, a Sárkányhajó-ünnepen - mely idén május 31-re esett.
Szintén egy véletlenszerű vizsgálat során találtak rá a legalább tíz bébiholmi-nagykereskedés raktárában sorakozó, újrahasznosított CD-lemezekből készült cumisüvegekre, melyek a megengedettnél kétszer nagyobb mennyiségben tartalmaznak hidroxibenzolt. A súlyos máj- és vesekárosító vegyszer ráadásul meleg tejben oldódik. Az eset kapcsán bezárt három gyár egyik igazgatója elmagyarázta a sajtónak, hogy az általuk használt műanyag olcsóbb az előírt alapanyagnál.
Egy országos felmérés a babaruhák közel 40 százalékát, a textilből készült bébijátékok 83 százalékát, a játékokat általában pedig szintén 40 százalékban találta egészségre károsnak. Két évvel ezelőtt világszerte felháborodást keltett a legalább 13 csecsemő halálát okozó tejporbotrány. A szomorú és kínos eset óta fokozottan ellenőrzik a gyerekeknek készült termékeket a kínai egészségügyi biztosok, de még így is egymást érik a különböző egészségkárosító fogyasztási cikkekkel kapcsolatos botrányok. A hamisított áruk, az olcsóbb, rossz minőségű alapanyagokat tartalmazó termékek még mindig könnyedén jutnak át a minőség-ellenőrzéseken, aminek a kaotikus vizsgálati rendszer mellett az általánosan elterjedt korrupció a leggyakoribb oka.
Peking, 2006. június