Európa: izgalmak a labdarúgó ligákban

A hatalomért és pénzért is folyik a régi és új európai labdarúgó ligák között fellángoló küzdelem - mutat rá a spotközgazdász szakértő.

A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) és a - futballtudását, illetve gazdasági potenciálját tekintve Európa 18 legerősebb klubját tömörítő - G-14 csoport közötti feszültségről írt Dénes Ferenc sportközgazdász a Heti Világgazdaságban (Fociháború és -béke, HVG, 2006. április 12.)

A G-14 ugyanis "súlyos összegeket követel azért, hogy a klubok elengedjék futballistáikat a FIFA szervezte világbajnokságra, másrészt amerikai mintára önálló, zárt versenyrendszert kíván indítani."

A játékosok a kluboknak adják el munkaerejüket, azok pedig viselik a költségeket és kockázatokat. A FIFA pedig, amely a nyolcvanas évek elejétől jövedelmezővé tette a világbajnoki selejtezők és döntő sorozatát a nemzeti és nemzetközi futballbürokrácia számára, sem ezekből a költségekből, sem a kockázatokból nem részesedik - fejtegeti a sportközgazdász szakértő.

Dénes Ferenc úgy látja: a nagy klubok kockázatának mérséklésével időleges békét hozott a "sportgazdasági szempontból zseniálisan megalkotott Bajnokok Ligája sorozat", de korántsem halt el "az önálló, amerikai típusú európai futballszórakoztatás létrehozásának ötlete". Már csak a keresleten, a fizetőképes, és a tradíciókkal szemben a "futballszórakoztatásra általánosan fogékony" szurkolókon múlik, hogy sikerre vihető-e a - gazdasági szempontból ésszerűen megszervezett - Európai Futball Liga gondolata - fejti ki Dénes Ferenc.

Ugyanennek a folyamatnak egy másik oldalát elemzi egy másik írásában (Lábától szaglik - Az Abdelmajid Oulmers-eset, Magyar Narancs, 2006. május 24.) Dénes Ferenc. Mint leírja, egy belga klubnál, a Charleroi-nál igazolt marokkói labdarúgó, Abdelmajid Oulmers hazája válogatottjának mérkőzésén komolyan megsérült, mire a belga labdarúgó klub a hazai bajnokságban elszenvedett kár megtérítéséért perelte a FIFA-t. Az ügyben fordulatot hozott, amikor a kis belga klub segítségére siettek, mint a cikkben olvashatjuk, "a G14-ek. A csapatok képviselői 860 millió euróban határozták meg a FIFA-val szembeni kártérítési igényt, amelyet a Charleroi-i Kereskedelmi Bírósághoz nyújtottak be. A testület 2006. május 15-i döntésében elutasította a beadványt, de az ügyet az Európai Bíróság elé utalta." A fejlemény azért keltett nagy figyelmet, mert "szakértők majd mindegyike úgy véli, a bíróság a jelenlegi futballgyakorlat ellen foglal majd állást", vagyis korábbi ítéletek fényében komoly esélye van annak, hogy a bírók a FIFA-val szemben a kluboknak adnak igazat.

 

A nagyon jövedelmező szórakoztatóipari ágazat, a labdarúgás piacának újraosztásáért vívott harc jól ismert jelenség a sportgazdaságban: a sportligák közötti verseny kiéleződésének lehetünk tanúi - mutatott rá a sportközgazdász szakértő. A hazai bajnoki ligáikban a jól fizetett sztárjátékosok bérnövekedését megállítani képtelen, üzleti gondokkal küzdő klubok "nem nézik jó szemmel, hogy az általuk képzett, vásárolt, fizetett és menedzselt játékosok nem számukra maximalizálják a bevételeket, hanem azok egy részét egy olyan versenyrendszeren keresztül termelik meg, amely a nagy futballvállalkozásokat az általuk hozzáadott értéknél jóval kisebb mértékben honorálja".

A precedens értékű Abdelmajid Olmers-ügyben a klubok csoportja "a FIFA és a kontinentális szövetségek szabályalkotó, szabályozó monopóliuma ellen intéz támadást", de - mint Dénes Ferenc megjegyzi - az esetleges siker visszaüthet, mivel a nemzetközi sportszövetségek kiváltságainak megkérdőjelezése "mindenfajta, a bajnokságok szervezésében élvezett monopóliumot kikezd". Márpedig a jelenlegi kényes egyensúlynak azok a kivételek is részei, amelyeket a klubcsapatok és ligák számára a monopolellenes törvények alól biztosítanak. "Az UEFA például az uniós versenyjogi szabályok figyelmen kívül hagyásával szervezi a Bajnokok Ligáját - hogy mást ne említsek, központilag, csomagban értékesíti a televíziós közvetítések jogait. Márpedig az ilyen kartelljellegű megállapodásokat általában tiltja a versenyjog" - említi Dénes Ferenc. A gazdag klubok jól tudják, hogy ennek a monopóliumnak a hasznából ők uis részesednek, arról nem is beszélve, hogy "ha a G14-ek önálló bajnok-ságot szerveznek, a mentességekre nekik is szükségük van."

A spotközgazdász szakértő máris olyan törekvéseket lát, amelyek mérsékelnék az ellentéteket, mielőtt minden érintett számára kelemetlen végeredményhez vezetnének. A ligák között "kényes egyensúlyt kell megteremteni" - szögezi le.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.