Közmeghallgatás Ausztriában Paks üzemidejének meghosszabbításáról
A közmeghallgatásra a nemzetközi Espoo-i Egyezmény ad alapot, amelyet Ausztria kért annak érdekében, hogy az osztrák hatóságok és a nyilvánosság tájékozódhasson az üzemidő meghosszabbításáról, lehetőséget kapjon véleménye megfogalmazására, mielőtt a magyar hatóságok az engedélyezési eljárásban döntést hoznak.
A közmeghallgatást szervező osztrák szövetségi Mezőgazdasági, Erdészeti, Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium kérésére a közmeghallgatáson részt vesznek az érintett magyar hatóságok képviselői, valamint a Paksi Atomerőmű Rt. szakértői is.
A környezeti hatásvizsgálati eljárásba Ausztrián kívül még Románia és Horvátország is bejelentkezett. Utóbbi esetekben a szükséges információkat Magyarország megadta, közmeghallgatásokat valószínűleg nem tartanak.
Az Országgyűlés Környezetvédelmi Bizottsága 2005 októberében adta elvi hozzájárulását a paksi atomerőmű üzemidejének meghosszabbításához.
A számítások szerint az 1982-87-ben üzembe helyezett négy reaktor 30 éves élettartamának további 20 évvel való meghosszabbításához legalább 170 milliárd forintos beruházás szükséges.
A döntést követően a Paksi Atomerőmű Rt. 2006 márciusában nyújtotta be az üzemidő-hosszabbítás engedélyezéséhez szükséges környezeti hatástanulmányt az Alsó-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőséghez.
A hatóság 2006. április 28-án tartott Magyarországon közmeghallgatást az erőmű közvetlen környezetében, tíz kilométeres körben a települések önkormányzatai, szakhatóságai részére.
(forrás: MTI)