Választásokon esélyes szlovák párt hazarendelné katonáit Irakból
"Döntésünk egyértelmű és végérvényes, hajszálnyit sem fogunk változtatni rajta" - fogalmazott a tartósan legnagyobb támogatottságot élvező ellenzéki politikus, aki viszont nem nyilatkozott arról, vajon az iraki szlovák misszió hazahívását a kormányzati részvétel feltételéül kívánja-e megszabni. Fico annyit árult el, hogy a kormányalakítást megelőző koalíciós tárgyalásokon ez a feltétel napirenden lesz.
A baloldali pártvezető többségi pozíciókra tart igényt a kormányban és a misszió hazahívását nem koalíciós egyezkedéseken, hanem önálló döntéssel akarja elérni.
A Smer szerint az iraki háború a nemzetközi jog súlyos megsértése. Robert Fico szerint az iraki háború nem oldott meg semmit.
A Smer méltatlankodását fejezte ki az amerikai szenátus döntésével kapcsolatban, amelynek értelmében a legalább 300 katonát Irakban vagy Afganisztánban állomásoztató európai uniós tagállamok vízummentességben részesülhetnek.
"Jobban nem is tudtak volna az arcunkba köpni, mint azzal, hogy azt mondták: 110 nem elég" - fogalmazott Robert Kalinak, a párt alelnöke.
A Smer a kezdetektől ellenzi Szlovákia iraki katonai misszióját és azt hirdeti, hogy Mikulás Dzurinda miniszterelnök George Bush kegyeit kereste. - Három szlovák katonának kellett meghalnia, a többieknek pedig azért kell vállalniuk a tartós életveszélyt Irakban, hogy Dzurinda együtt fényképeztethesse le magát az amerikai elnökkel - így Fico, akinek kijelentésére elsőként Bugár Béla, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke, a parlament megbízott házelnöke reagált.
Bugár szerint ha a következő kormány az Irakból való kivonulásra szánná el magát, nyilvánvalóan a döntés minden lehetséges vonzatát mérlegelnie kell. Hozzátette: "Nem gondolom, hogy az ilyen, minden következményt mellőző kijelentések kedveznének Szlovákia érdekeinek."
A Szlovákia Kommunista Pártja (KSS) és a nacionalista Szlovák Nemzeti Párt (SNS) szintén támogatja a szlovák katonák hazahívását. A Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) választási platformja alapján a következő ciklus végén, vagyis négy éven belül javasolta kivonni a szlovák katonákat. A többi jelentősebb párt az érvényes megállapodások tiszteletben tartása mellett van.
Szlovákia 100 fős műszaki egységet állomásoztat Irakban, amely a fel nem robbant lövedékek semlegesítéséhez nyújt segítséget. A védelmi minisztérium nemrégiben a katonák küldetésének jövő évre történő meghosszabbítását javasolta a kormánynak.
(forrás: MTI)