Tarlós a Hajógyári-sziget beépítéséről

Miután civil szervezetek nyomására elhalasztottak egy döntést a Hajógyári-sziget beépítésével kapcsolatban, a polgármester a környezeti értékek fontosságát hangsúlyozza.

Tarlós István polgármester azt nyilatkozta az MTI-nek, hogy a környezetvédelmi szempontok érvényesülését legalább annyira fontosnak tartja Óbuda önkormányzata, mint a beruházó érdekeit a Hajógyári-sziget projektjében.

Tarlós azt követően nyilatkozott, hogy a kerületi képviselő-testület szerdán levette napirendjéről a Hajógyári-sziget kerületi szabályozási (korábbi nevén: részletes rendezési) tervét. Tarlós ezt úgy indokolta, hogy az önkormányzatnak nem volt elég ideje a környezeti hatástanulmány megismerésére.

Budapest főépítésze többek között éppen a szóban forgó projektet nevezte meg, mint olyan építkezést, amellyel nem ért egyet, de amelyet nem tudott megakadályozni. Ezek miatt Schneller István távozik posztjáról, és döntését azzal indokolta, hogy belefáradt a gazdasági lobbival folytatott szélmalomharcba.

A főépítész szerint a gazdasági presszió erősödését példázza egy sor, általa erősen kifogásolt beruházás, Schneller ezek közé sorolta a Hajógyári-sziget déli harmadán létesülő konferencia- és wellnessközpont engedélyezését, ott ugyanis túl sűrű lesz a beépíthetőség.

Az ÁPV Rt. eladta egy beruházónak a Hajógyári-sziget déli részét, az egykori hajógyár épületeit és az ahhoz tartozó földterületet. A Fővárosi Közgyűlés áprilisban, még a kerület által rendelt környezeti hatástanulmány elkészülte előtt, egyetértési jogával élve zöldutat adott a 400 milliárd forint értékű magánbefektetői projektnek, amelyet Demszky Gábor főpolgármester álomsziget-beruházásnak nevezett.

Óbuda polgármestere szerint a kerületi képviselő-testület legkorábban a 14-ére tervezett rendkívüli ülésén veheti napirendre az ügyet. Ugyanakkor elképzelhetőnek mondta, „hogy egyáltalán nem kerül a testület elé az ügy, ha úgy látják, környezetvédelmi okok miatt a beruházás a jelenlegi formájában nem támogatható".

A beruházónak a környezetért aggódó szervezeteket kell megnyugtatnia, a kerület csak ezt követően fogadja el a szabályozási tervet - mondta a polgármester. A Levegő Munkacsoport és a Védegylet szerdán Tarlós Istvánnak írt levelében azt kérte: halassza el a testület a szabályozási tervvel kapcsolatos állásfoglalását, mert csak hétfőn vehették kézhez a környezeti hatástanulmányt, így az önkormányzathoz hasonlóan nem volt idejük alaposan elolvasni, a lakosság pedig egyáltalán nem ismerhette meg.

Az Élőlánc, a Levegő Munkacsoport és három kerületi civil szervezet előzetes állásfoglalást juttatott el az önkormányzatnak a Hajógyári-szigetre tervezett beruházásról, amelyben a környezetvédelmi feltételek szigorítását javasolta.

A környezetvédők szerint a beruházás hátrányai legnagyobb részben a III. kerület lakóira hárulnának, míg az előnyökből alig élveznének valamit.

Összességében a jelenleg ismert paraméterek mellett megállapítható, hogy a beépítés a kerület lakóinak valószínűsíthetően károkat okoz majd - olvasható az előzetes állásfoglalásban.

(forrás: NOL, MTI, NSZ)

A tervasztalon így fest a Hajógyári-sziget leendõ képe
A tervasztalon így fest a Hajógyári-sziget leendõ képe
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.