Hadita My Laira emlékezteti Amerikát
Stephen Biddle korábban a hadsereg katonai egyetemének stratégiai intézetében tanított. A huszonnégy áldozatot követelő haditai incidensre vonatkozó kérdésre azt mondta, az ellenállók taktikájához tartozik, hogy túlreagálásra, kegyetlenkedésre kényszerítsék a megszálló erőket. - A konfliktus természete azonban nem mentség, a háború nem szentesíti az atrocitásokat - mondta a szakértő.
Biddle szerint az amerikai közvéleményre negatív hatása lesz a történteknek, ám azok, akik az ilyen hírekre érzékenyek, már az Abu Graib börtön botránya után megvonták támogatásukat az iraki háborútól. A vietnami háborútól elsősorban a súlyos, az irakinál egy nagyságrenddel nagyobb emberveszteség miatt fordult el az ország. (Az amerikaiak Vietnamban 58 226 halottat és eltűntet tartanak nyilván, Irakban eddig 2473 katona halt meg.) A történészek viszont ha egyetlen negatív eseményt akarnak kiemelni, gyakran emlegetik a My Lai faluban történt incidenst, amelynek során mintegy ötszáz civilt lőttek agyon. Az alakulat parancsnokát, William Calley hadnagyot a hadbíróság 1971-ben életfogytiglanra ítélte, ám Nixon elnök ezt kegyelemmel háromévi házi őrizetre változtatta. A haditai ügyben az előzetes jogi latolgatás még a halálos ítéletet sem zárja ki.
George W. Bush a felelősök megbüntetését ígérte, és elismerte, hogy aggasztó a hír. Az elnök a Fehér Ház hivatalos verziója szerint csak a sajtójelentésekből szerzett tudomást a történtekről. Chiarelli altábornagy, az Irakban állomásozó amerikai csapatok parancsnoka tegnap elrendelte, hogy valamennyi egységnél ismételjék meg a hadszíntéri erkölccsel és etikával kapcsolatos előadásokat. Az amerikai fegyveres erőknél a felkészítés része a civilekkel való bánásmód és a polgári áldozatok elkerülésének módszertana. A lőkiképzés során például minden "civil" célt érő lövésért büntetés jár. Chiarelli szerint a nemzetközi koalíció csaknem 150 ezer katonájának 99,9 százaléka akkor is tisztességgel teszi a dolgát, amikor senki nem látja, de sajnos akad néhány egyén, aki néha a rossz utat választja.
A Zbigniew Brzezinski nevével fémjelzett Nemzetközi és Stratégiai Kutatások Központja Irak-szakértője, Anthony Cordesman azt mondta, Hadita olyan benyomást kelt, mintha az amerikaiakra nem lehetne rábízni a biztonság garantálását. Márpedig, mint az AP hírügynökségnek nyilatkozta, Irakban éppen ez lenne a legfontosabb. Az incidens az egész térségben tovább rontja az Egyesült Államokról kialakult képet.