Támogatási rendszerváltásra készülhet az agrárium
Az évi 500 milliárd forint uniós pénzhez az eddiginél bonyolultabb rendszerben juthatnak majd hozzá a gazdálkodók, akiknek rendben kell tartaniuk portájukat, földjüket. Bár az átalakítás első hallásra formálisnak tűnhet, valójában az uniós csatlakozás hatását is felülmúlja majd. Szakértők szerint megváltoztatja az agrárium adózási, közteher-viselési rendjét, a birtokszerkezetét, de a földárakat és a földbérleti díjakat is.
Az agrártámogatási jogosultságot ma a földtulajdonhoz, illetőleg földhasználathoz kötik. A jövőben a támogatás lényegében farm- (gazdaság-) alapú lesz, ami azt jelenti, hogy az adott földterülettel, termelő vagyonnal gazdálkodó (azt tulajdonló, illetve használó) lesz jogosult az uniós pénzre. Ez azonban elzárja annak lehetőségét, hogy a valóságban egy gazdálkodó által művelt terület után az őstermelői kedvezmények igénybevétele érdekében többen vegyék fel a támogatást. A valóban árut termelő őstermelő továbbra is támogatást élvezhet majd. Azok viszont elesnek ettől a pénztől, akik csak a közteher-viselési kedvezmények miatt váltották ki az igazolványt, és csak papíron művelik a földet.
Jelenleg mintegy 207 ezer regisztrációs számot kapott gazdaság vagy magángazda jogosult az agrártámogatásokra, de becslések szerint 20-40 ezer olyan van közöttük, aki valójában nem termel, csak a kedvezmények igénybevétele miatt regisztráltatta magát. Az új rendszerben így már nem juthat támogatáshoz, ami azt eredményezheti, hogy csökken a regisztrált gazdaságok száma. Az így bekövetkező változás azonban gyakorlatilag a mostanra bekövetkezett birtokkoncentrációt tükrözi majd.
Az igénybe vevők körét az is megrostálja majd, hogy a támogatásra pályázóknak eddig csak a "helyes gazdálkodási gyakorlat" irányelvnek kellett megfelelni, az "üzemalapú" rendszerben azonban további 19 uniós irányelvnek és rendeletnek is eleget kell tenni ahhoz, hogy hozzájussanak a támogatáshoz. Ezek többsége az adott gazdaság környezetre gyakorolt hatását pontozza. Az EU pénzére csak az számíthat, aki teljesen környezetbarát módon, farmját kitakarítva gazdálkodik.
Mindehhez az eddiginél sokrétűbb ellenőrzésre lesz szükség, ami újabb számítógépes fejlesztést is szükségessé tesz. Az új rendszer kiépítése hozzávetőlegesen ötmilliárd forintba kerül majd jövőre. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal átalakítás előtt áll, amint Soproni Horváth Lajos szóvivő elmondta: jövőre megkezdődik a hivatalban az átállás. Az SPS-rendszerben egy adott farm, mint komplex üzem lesz jogosult a támogatásra, amiből termelése függvényében részesülhet.
A társadalmi hatások mellett a termelés szerkezete is bizonyára változik majd. Amint Potori Norbert, az Agrárgazdasági Kutató Intézet osztályvezetője elmondta, az intézet ágazati hatásvizsgálatokat végez, mert nemzeti hatáskörben kell eldönteni, hogy az EU által megszabott határok között mekkora támogatási részt lehet a termeléshez kötni. Ilyen közvetlen dotáció lehet a gabona és olajos növények területalapú támogatásának legfeljebb 25 százaléka, ennek alternatívája lehet a durumbúza-termelés 40 százalékos támogatása. A szarvasmarhatartók támogatásai közül némelyik termeléshez kapcsolt támogatásként különböző választható csomag részeként megőrizhető.