Ügyletekkel csábítanák Iránt együttműködésre
Az időzítés nem véletlen: ma Bécsben a Biztonsági Tanács öt állandó (vétóval rendelkező) tagállamának külügyminisztere tanácskozik arról, milyen, a korábbinál vonzóbb ajánlattal lehetne Teheránt rávenni, hogy elálljon urándúsítási programjától.
A tanácskozások előestéjén bécsi diplomáciai források tudni vélték, hogy az öt nagyhatalom vezető politikusa könnyűvízzel működtetett erőművek szállítását ajánlja fel Iránnak az atomerőművek kiváltására, a hivatkozási alapként szolgáló energiahiány enyhítésére. Ugyancsak szerepel az ajánlatban korszerű kőolaj-kitermelő berendezések és amerikai építésű személyszállító repülőgépek szállítása, és iráni és európai egyetemek közötti együttműködés kiépítése. Az angol, francia, német, orosz és kínai külügyminiszter, és az amerikai külügyminiszter-helyettes megbeszélésén az EU részéről Javier Solana is részt vesz: ő egyike azoknak, akik az elmúlt hónapokban igyekeztek rávenni az Egyesült Államokat mérsékletre. Az amerikai külügyminisztérium - bécsi sajtójelentések szerint - újabban az iráni polgári célú nukleáris technika kialakításának támogatását emlegeti.
A tárgyaló felek tisztában vannak azzal, hogy Teherán nem éri be kevéssel: kisebb előnyt tartalmazó ajánlatot már elutasított. Az iráni hírügynökség idézi a külügyminisztérium szóvivőjenek nyilatkozatát, amely szerint Irán semmiféle javaslatot nem fogad el, amely túlmegy az atomsorompó-egyezmény előírásain, s az urándúsítási program leállítása vagy felfüggesztése szóba se jön. Pozitívabb jelzésnek tekinthető Manusehr Mottaki külügyminiszter kijelentése: Irán, előfeltételek nélkül, egyenrangú partnerként kész tárgyalni az EU-val. Bécsben azt is biztatónak tartják, hogy - hírek szerint - az elmúlt napokban lényegesen csökkentették az iráni urándúsító teljesítményét.
l Az Egyesült Államok hajlandó bekapcsolódni az Irán nukleáris programjáról folytatott tárgyalásokba, de csak akkor, ha Teherán felhagy az urándúsítással és az atomfegyverrel is kapcsolatba hozható kutatással. Az amerikai politikában bekövetkezett fordulatot Condoleezza Rice külügyminiszter jelentette be Washingtonban. Az USA nagykövetsége 1979-es elfoglalása óta nem tárgyal közvetlenül Iránnal. Rice szerint az ajánlat nem jelenti azt, hogy Amerika kész lenne a rezsim diplomáciai elismerésére. Ahhoz Iránnak a terrorizmus támogatását is be kellene fejeznie. Az ajánlat azt szolgálja, hogy kiderüljön, hajlandó-e Irán a válság tárgyalásos rendezésére. Rice hangsúlyozta, hogy diplomáciai megoldásra törekednek, de nem zárta ki, hogy szankciókra és más eszközök alkalmazására is sor kerülhet. (Washingtoni tudósítónktól)