Londoni elemzők: halasztani fogják a magyar eurócsatlakozást

Londoni feltörekvő piaci elemzők az új kormány előző nap ismertetett programjából szerdán azt emelték ki, hogy abban nem szerepel a 2010-es eurócsatlakozási céldátum, és ebből azt a következtetést vonták le, hogy a kormány új, későbbi céldátumot fog bejelenteni. Az elemzések egyöntetűen megemlítik, hogy a programból hiányoznak a számszerű költségvetési tervek.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési és elemző részlege által szerdán kiadott kommentár szerint a beterjesztett program a következő négy év reformterveinek "általános útmutatója", amely nem részletezi, hogy az államháztartási hiány miképp fog 2008-ig a GDP-érték 3 százalékára (a maastrichti feltételekben előírt felső határra) csökkenni, a cég által az idei évre várt "több mint 8" százalékról.

A program mindazonáltal említést tesz arról, hogy a  tervezett deficitcsökkentés zömmel a korábban már jóváhagyott adócsökkentések feladásából ered majd, áll az elemzésben. A JP Morgan londoni elemzői szerint az, hogy a kormányprogram 2007-2008-ra a gazdasági növekedés 3-4 százalékra csökkenésével számol, illeszkedik egy olyan "mérsékelt", 350-400 milliárd forintos költségvetési szigorító csomaghoz, amelyet a sajtó is rebesget.

A beterjesztett kormányprogram ugyanakkor nem tartalmaz eurócsatlakozási céldátumot, csak azt írja, hogy az euró meghonosítása a gazdasági fejlődés eszköze, és nem a gazdaságpolitika célja, áll a jelentésben. Ebből a JP Morgan elemzői arra következtetnek, hogy a kormány be fogja jelenteni a (2010-es) céldátum halasztását, ami a szerdai londoni elemzés szerint szükséges is a középtávú reformtervek hitelességének erősítéséhez.

A Goldman Sachs befektetési csoport londoni részlegének szerdai kommentárja szerint is a kormányprogram "meglehetősen általános", és nincsenek benne "nagy meglepetések". A cég szerint továbbra is kérdéses, hogy a "tűzoltó jellegű bevételnövelő lépések" után a kormány miként tudja majd csökkenteni a kiadásokat. A "kisebb és hatékonyabb állam" megteremtése "az elmúlt négy évben is folyamatosan téma volt, nem sok eredménnyel", áll a Goldman Sachs kommentárjában.

Az elemzés szerint az, hogy a programban kifejezett említés történik a politikai ciklus második felére várt bérnövekedésről és adócsökkentésről, a későbbi költségvetési lazítás komoly kockázatára utal. A Goldman Sachs is kiemeli, hogy a programban nem szerepel az euró 2010-es bevezetése, csak az, hogy a kormányzati időszak közepére teljesülnek az euróövezeti csatlakozás feltételei. Az elemzés szerint ez annak jelzése lehet, hogy a 2010-es csatlakozási céldátum "nincs kőbe vésve", de a kormány egyben fontosnak tartotta jelezni azt is, hogy ettől függetlenül nem hagyott fel a hiánycsökkentéssel.

A Dresdner Bank londoni befektetési és elemző részlegének (DrKW) szerdai kommentárja szerint a befektetői közösségben valószínűleg csalódást kelt, hogy a programban nem hangzottak el konkrétumok a deficitcsökkentés mikéntjéről és mértékéről, különösen azon korábbi hivatalos jelzések után, hogy már május 29-30-án a részletes programot fogják közzétenni. A londoni Dresdner-elemzők ebben az általuk korábban megjósolt magyarországi piaci kockázatok közül azt látják megvalósulni, hogy a kormány nem fog gyorsan előállni megfelelő mennyiségű részlettel a költségvetési konszolidációs tervekről.

A DrKW is kiemeli, hogy a programban nincs benne a 2010-es eurócsatlakozási céldátum, ami a cég szerint az euróbevezetési folyamat hivatalos késleltetésének előkészítésére utal. Az elemzés szerint a kormány "hitelességi deficitjét" a legjobban az eurócsatlakozási céldátum "mérsékelt" halasztásának bejelentésével, és egy ehhez mellékelt, hiteles reformcsomaggal lehet kezelni. A DrKW szerint egy ilyen hivatalos halasztási bejelentés a jelen szakaszban ugyan még nem várható, de a következő hetek nyilatkozatai valószínűleg "egyre egyértelműbbek lesznek e kérdésben".

A Dresdner londoni elemzése szerint a kormány a befektetői bizonytalanságot adóemelések és kiadáscsökkentések megfelelő törvénykezési programmal alátámasztott kombinációjával tudná minimalizálni. Egy ilyen bejelentés június 10-én piaci megugrást okozhat, és igazolhatja azt a széleskörű helyi meggyőződést, hogy "ezúttal másképp lesz", bár erre egyelőre nincs sok bizonyíték, áll a szerdai elemzésben. Ez utóbbi kitétellel a londoni Dresdner-részleg saját, múlt hét végén kiadott elemzésére utal vissza. Abban az állt, hogy a cég munkatársai nemrég Budapesten jártak, számos kulcsintézmény döntéshozóival tárgyaltak, és azt tapasztalták: az eddigi költségvetési elcsúszások ellenére most igen erős az a meggyőződés a helyiekben, hogy "ezúttal másképp lesz".

A szerdai újabb DrKW-elemzés szerint valószínű, hogy a befektetők még hajlandók megvárni a részletek június 10-ei ismertetését, abból a meggondolásból, hogy a kormánynak idő kell a reményeik szerint "ambiciózus és alapos költségvetési konszolidációs program" kidolgozására. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.