Alkotmányos visszásságok több gyermekvédelmi intézményben
"Több vizsgálatom tapasztalata alapján javasoltam az Országgyűlésnek, hogy tűzze napirendjére a gyermekvédelmi intézmények működése gyakorlatának megvitatását, megtárgyalását és vizsgálja meg, hogy a szóban forgó intézmények átalakítására van-e lehetőség a jelenleg hatályos jogszabályi előírás szerinti 2007. december 31-i határidő előtt" - közölte Takács Albert az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében.
Mint írja, állampolgári panaszok alapján folytatott vizsgálata során, melyet a kaposvári Zita gyermekotthonban, a Mezőfalván található lakásotthonban, valamint a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei, megyaszói gyermekotthonban folytatott, több alkotmányos joggal összefüggő visszásságot tárt fel az intézmények működésével és a vezetők irányítási módszereivel kapcsolatban. A helyettes ombudsman vizsgálata során például megállapította, hogy sérült a gyermekek jogbiztonsághoz, kiemelt védelemhez és a tisztességes eljáráshoz fűződő alkotmányos alapjoga.
A vizsgálatot megalapozó egyik panasz szerint a Zita gyermekotthonban nevelkedő gyermekek nem kapják meg rendszeresen a zsebpénzüket, a dolgozók nem jutnak hozzá éjszakai pótlékjukhoz, az intézmény vezetője saját szőlőjében dolgoztatja a gondozására bízott gyermekeket, az elkészült bort pedig az intézményben értékesíti. "A vizsgálat során rámutattam, hogy a Zita gyermekotthon tevékenysége több szempontból is kívánnivalót hagy maga után, az intézmény feladatait alacsony színvonalon teljesíti, működése súlyosan sérti a gyermekek kiemelt védelméhez és a lehető legmagasabb szintű testi, lelki egészséghez fűződő jogát. Megállapítottam azt is, hogy a helyzet kialakulásában a fenntartót, a Somogy Megyei Önkormányzatot is felelősség terheli, mert elmulasztotta az intézmény rendszeres ellenőrzését" - olvasható Takács Albert közleményében.
A helyettes ombudsman azt ajánlotta Somogy megye főjegyzőjének, vizsgálja meg, hogy a Zita gyermekotthon jelenlegi vezetője eleget tesz-e a megbízatásában foglaltaknak, s amennyiben szükséges, vonja vissza megbízatását. Ugyancsak intézkedéseket javasolt a Megyaszón működő otthonban feltárt alkotmányos visszásságok megszüntetése érdekében. A mezőfalvi intézményben a vezető munkaviszonyát azóta a fenntartó önkormányzat megszüntette, a megyei gyámhivatal kiskorú veszélyeztetése bűntette gyanúja miatt feljelentést tett a volt vezető ellen.
Takács Albert tájékoztatása szerint 2005-ben az országgyűlési biztosok hivatalához 197 gyermek- és fiatalkorúak jogaival összefüggő beadvány érkezett. Ezek jelentős hányada a gyámhivatalok eljárásaival, a szülői kapcsolattartás problémáival, valamint az örökbefogadási eljárásokkal összefüggő panaszokat tartalmazott. 2005-ben a hivatalhoz több, gyermekotthonokban tapasztalható állapotokkal kapcsolatos panasz is érkezett. (MTI)