Hamis vallomással vádolják Huszein ügyvédei a vád tanúját
A védelem képviselői DVD-felvételeket mutattak be Szaddám Huszein perének újabb tárgyalásán annak bizonyítására, hogy a vád első tanúinak egyike, Ali al-Haidari hazudott a bíróságnak eskü alatt tett vallomásában.
Egy 1982-ben elkövetett vérontás vádjával folyik a büntetőper a 2003-ban, amerikai-brit-ausztrál katonai akcióval megbuktatott exelnök és hét vádlott-társa - a diktatúra hét vezető tisztségviselője - ellen. A vád szerint Dudzsail 148 síita lakosát mészárolták le az akkori hatóságok, és számos továbbit kínoztak meg egy Szaddám Huszein ellen megkísérelt merénylet nyomán. (A védelem egyik tanúja azt állította kedden, hogy a megtorlás 148 állítólagos halálos áldozata közül 23-ról tudja, hogy még él.)
Haidari azt vallotta decemberben, hogy noha még csak 14 éves volt 1982-ben, amikor a vád tárgyát képező dudzsaili vérontás történt, őt is őrizetbe vették és megkínozták az akkori iraki hatóságok. A szerdán bemutatott két DVD-felvétel egyikén decemberi vallomásának az részlete látható, hallható, amelyikben kijelentette, hogy senki sem kísérelt meg merényletet 1982. július 8-án Dudzsail faluban Szaddám Huszein ellen, csupán annyi történt, hogy egyes lakosok levegőbe leadott lövésekkel üdvözölték a faluba érkező államfőt, s ezt félremagyarázták az akkori biztonsági szolgálatok. A másik DVD-n az látható, amint Haidari beszédet mond Dudzsailban egy 2004-es ünnepségen, és dicséri a falu lakosságát a Szaddám Huszein elleni merényletkísérletért.
Egy további videofelvétellel azt az állítását próbálta bizonyítani a védelem, amely szerint Dzsaafar al-Muszávi főügyész, a vád képviselőinek vezetője az exdiktátor elleni per kezdete (2005. október 19.) előtt ellátogatott Dudzsail faluba, és különféle ígéretekkel, egyebek között pénzjutalom kilátásba helyezésével igyekezett rávenni a helybelieket, hogy tegyenek vallomást Szaddám Huszein és vádlott-társai ellen. A védelem szerint azt mutatja a felvétel, amint Muszavi látogatást tesz Dudzsailban. A főügyész kereken tagadta, hogy valaha is járt volna a szóban forgó faluban, és kijelentette, hogy a videofelvételen látható személy nem azonos vele.
A vád emberiesség elleni bűncselekmény tényállásának megállapítását kéri a bíróságtól. Ha a bíróság bizonyítottnak találja a vádat, mind az exdiktátorra, mind vádlott-társaira halálbüntetést szabhatnak ki a bírák. (MTI)