Egy sisak - egy élet
A halálos kerékpárbalesetek leggyakoribb oka a súlyos fejsérülés. Holott védősisak viselésével a halálos sérülések 75 százaléka, a fej- és agyi sérülések 85 százaléka elkerülhető lenne!
Két pécsi általános iskolában a 7–14 éves diákok között ezer kérdőívet osztottak szét, 767-et ki is töltöttek a gyerekek. Ezeket elemezték a grazi LKH gyermekklinika munkatársaival együtt. Az adatokból kiderült: nálunk minden második gyerek (53 százalék) biciklizik rendszeresen, Ausztriában 88 százalék. Magyarországon mégis több mint duplája a halálos kerékpáros-sérülések száma.
A megkérdezettek 21 százaléka szorult már orvosi ellátásra biciklisbaleset miatt, nagyjából kétszer annyi fiú, mint lány. A regisztrált sérülések több mint negyede (26 százalék) fej- vagy nyaki sérülés, melyek majd kétharmada (64 százalék) kifejezetten súlyos volt. A sérülést szenvedett gyerekeknek mindösszesen nyolc százaléka viselt védősisakot a balesetnél. Az osztrák gyerekek 42 százaléka visel rendszeresen sisakot. Ott a diákok 93 százaléka fontosnak vagy nagyon fontosnak tartja a sisakviselést, a magyar gyerekeknek csak 41 százaléka. Nálunk a gyerekek nevetségesnek, kényelmetlennek vagy felesleges tehernek tartják a védőfelszerelést. Azt hiszik, hogy a biciklis balesetek nem súlyosak, és tudnak magukra vigyázni. Minél nagyobbak a gyerekek, annál kevésbé hordják a sisakot: a 7-8 évesek 17 százaléka, a 14 éveseknek már csak 3 százaléka viseli. A rossz tapasztalatok késztették a Pécsi Gyermekklinika Visszatérés Alapítványát arra, hogy Baranya megyében egy évig minden biciklisbalesetes, a klinikára (kórházba) felvett fej-, koponyasérülést szenvedő gyermeknek, amikor hazamegy, ingyen, ajándékba adnak egy biciklizéshez való bukósisakot.