Az Ecostat szerint biztató a kis- és középvállalkozások helyzete
A hazai vállalkozások üzleti trendje nyár óta töretlenül emelkedik - emlékeztet az Ecostat, hozzátéve: a nemzetközi konjunktúra tartósságáról szóló előrejelzések hatására a szektor üzleti derűlátása erősödött.
A kutatók szerint a kkv-k ez évi optimizmusa a magyar reálgazdaság teljesítménye alapján megalapozottnak tűnik. Az Ecostat legfrissebb előrejelzése szerint a bruttó hazai termék 2006-ban - a tavalyi 4,1 százalék után - 4,5 százalék körül nőhet, amit a bővülő export mellett a magas fogyasztás és a múlt évinél valamivel szerényebb ütemű beruházás segít.
Májusban a kkv-k többsége pozitívan értékelte mind az ország mind a saját cége fejlődési esélyeit. A következő fél évben a nemzetgazdasági feltételek javulásában bízik 40 százalékuk, szinten maradását valószínűsíti egyharmaduk. A saját cégük rövid távú kilátásait illetően április óta kissé csökkent a derűlátó várakozások aránya, jelentősen nőtt a stabilitást feltételezőké. Ezek együtt a cégek 89 százalékát reprezentálják.
A felmérés szerint hat hónapon belül tevékenysége bővítését a kkv-k 46 százaléka tervezi. Minden harmadik 5 százalék alatti, 14 százalékuk ennél dinamikusabb fejlődéssel számol. A teljesítménye növelésével számoló cégek aránya az előző év májusához viszonyítva húsz százalékkal bővült. A beszállítói lehetőségek megítélése visszafogottabb lett, az áprilisi 22 százalékkal szemben májusban a cégek 19 százaléka bízik a nagyvállalatokkal való sikeres együttműködés lehetőségében.
A következő hat hónapban a hazai értékesítési lehetőségek rosszabbodásától tart a válaszadók 19 százaléka, változatlanságot feltételez 62 százalékuk. A külpiaci értékesítési viszonyok megítélése kedvezőbb, stabilitásban bízik a kis- és középvállalatok 81 százaléka, bővülő exportlehetőségeket vár 19 százalékuk. Az Ecostat összefoglalója szerint az idén az első félévben a makrogazdaság javuló teljesítménye mellett a hazai vállalkozások jövedelmezősége és tőkeellátottsága pozitívan változott.
A kkv-k 61 százaléka a következő fél évben nem feltételezi likviditása változását, a pénzügyi nehézségekkel számolók aránya az áprilisi 26 százalékról 22 százalékra csökkent. Májusban a szektor beruházási hajlandósága 42 százalék, a rövid távú fejlesztési szándékot összegző indexek tendenciája a fél évig tartó enyhe csökkenés után az utolsó három hónapban megfordult. A fejlesztések megvalósításához hitelt igénylő cégek aránya 45 százalék. A szektor éves inflációs prognózisa 3,4 százalék a felmérés szerint, enyhén meghaladja az előző havi értéket.
A 2006 decemberre szóló inflációs előrejelzés 3,2 százalék, kissé magasabb a korábbinál. A kkv-k ez évre szóló értékesítési áremelési szándékát összesítő mutató 2,7 százalék, valamivel magasabb az áprilisi indexnél. (MTI)