Esplanádát épít a TriGránit
Egymilliárd eurós ingatlanberuházásról írt alá memorandumot a napokban a magyar érdekeltségű TriGránit nemzetközi fejlesztési részvénytársaság Bukarestben. A magán-, és a közszféra partnerségével épülő - bevásárló-, és szórakoztató-központot, kulturális és turisztikai létesítményeket, iroda- és parkolóházakat magába foglaló - projekt megvalósítására vonatkozó dokumentumot a román kormány részéről Borbély László területrendezési miniszter, a TriGránit képviseletében pedig Nathaniel Rothschild szignálta.
Az Esplanada City Centernek nevezett bukaresti városrészt arra a helyre építik, ahova Nicolae Ceausescu, a volt román diktátor az öndicsőítését végző Megéneklünk, Románia! kulturális központot álmodta. Az Esplanada megvalósítására Bukarest 2003-ban írt ki pályázatot, s azt - több brit, kanadai és európai befektetőt legyőzve - 2004 áprilisában a TriGránit nyerte meg. Románia eddigi legnagyobb ingatlanberuházásának számító projektet tavaly márciusban indították, majd novemberben Calin Popescu Tariceanu kormányfő jelenlétében mutatták be a román fővárosban. A végleges szerződést a felek a mostani memorandum alapján dolgozzák ki a közeljövőben. A telket a román állam 49 évre adta koncesszióba a TriGránitnak.
Borbély László szerint a csaknem 110 ezer négyzetméteres létesítményre Bukarestnek mindenképpen szüksége van. Mindenekelőtt azért, hogy a főváros szimbóluma ne a Ceausescu által épített és jelenleg a parlamentnek otthont adó Nép Háza legyen, hanem azért is, hogy a város korszerű és reprezentatív új negyeddel gazdagodjon. A miniszter szerint a jövőre induló építkezés befejezésére 7-10 évre lesz majd szükség, s a felépült létesítmény egy részét állami kulturális célokra kellene használni.
Nathaniel Rothschild meggyőződése, hogy a román főváros az EU kapuja lesz Kelet felé, s a projekt megvalósítása a városkép színvonalát fogja emelni. Erre a román származású George Iacobescu építész tervezőirodája is garancia erre. Todd Cowan, a TriGránit ügyvezető igazgatója szerint az egymilliárdos közvetlen beruházás további 2-3 milliárd eurós befektetéssel társul majd, s mindezek hatásaként több ezer munkahely jöhet létre.
A TriGránit és a kormány képviselői egyaránt elégedettek. Csak a román építészek morgolódnak, akik azzal vádolják a hatóságokat, hogy az Esplanada- engedélyeket nem a kellő átláthatósággal adták ki. Mircea Ochinciuc, a Romániai Építészek Kamarájának (OAR) elnöke úgy véli, ilyen nagyszabású tervek kidolgozásába és véleményezésébe a szaktárcának kötelező módon be kellene vonnia a hazai építészek szervezeteit is. - Tiltakozunk az ellen, ahogyan a minisztérium az Esplanada-projekthez viszonyul, s ahogyan a román építészeket diszkriminálja - jelentette ki.
Ochinciuc szerint a mega-projektre nyílt nemzetközi pályázatot kellett volna kiírni, román cégek részvételével, s nem pedig kizárólag meghívásos alapon felkért külföldi cégeket versenyeztetni. Ami azonban ennél is súlyosabb, hogy az OAR szakemberei a tervben és annak elhelyezésében számos kivetnivalót találnak.