Kolumbia a kivétel

Kolumbia történetében először fordult elő, hogy már az első körben újraválasztották a hivatalban lévő államfőt. A George W. Bush fontos szövetségesének tekintett konzervatív Álvaro Uribe a vasárnapi választásokon a voksok 62 százalékát szerezte meg, így nem kell második fordulót tartani.

Győzelme nem, de annak aránya meglepetést keltett, rácáfolva a Latin-Amerikában végbemenő baloldali fordulatra. Kolumbia lakossága hagyományosan konzervatív: a szavazatok 22 százalékával a második helyet elérő Carlos Gaviria szintén ünnepelhetett, a baloldal soha korábban nem ért el ilyen jó eredményt. A részvétel egyébként alacsony, 45 százalékos volt a 41 milliós országban.

Az 53 éves, gazdag földbirtokos Álvaro Uribe - akinek apját baloldali gerillák ölték meg - egy tavalyi alkotmánymódosítással érte el, hogy újra indulhasson. Győzelméhez adalék, hogy négyéves elnöksége idején a városi erőszakot sikerült részben visszaszorítani, s a gazdaság is jól fejlődött. A gyilkosságok és emberrablások aránya ugyan továbbra is a legmagasabbak között van a világon: tavaly például 800 embert raboltak el, szemben a négy évvel ezelőtti 3000-es adattal. A városi közbiztonság javulásával párhuzamosan a külföldi beruházások megötszöröződtek, tavaly 10 milliárd dollárt értek el. Az elnök keményen fellépett a négy évtizedes múltra visszatekintő, 15 ezer fősre becsült FARC szélsőbaloldali gerillaszervezet ellen, csökkentve annak tevékenységi körzetét. Elrendelte a Washington által szintén terroristának minősített szélsőjobboldali milíciák feloszlatását.

A Castro-rezsim elnyomásától szenvedő kubai nép mindennapi kínjait mi európaiak is jól ismerjük, hiszen e szenvedések az európai történelem részei. Az európaiak találták ki ugyanis a kommunizmust, exportálták a világba, s ezért évtizedekig drága árat fizettek - a többi között ez olvasható abban a nyílt levélben, amelynek aláírói között megtalálható Göncz Árpád volt magyar, Václav Havel volt cseh, Vytautas Landsbergis volt litván államfő, továbbá Madeleine Albright egykori amerikai külügyminiszter, Adam Michnik, a Gazeta Wyborcza lengyel napilap főszerkesztője és André Glucksmann francia filozófus. A többi között a berlini Die Weltben publikált nyílt levél szerzői szót emelnek azon 75 kubai ellenzéki mellett, akiket a havannai hatóságok most tavasszal tartóztattak le. (D. A.)

Uribe, a gyõztes régi-új elnök
Uribe, a gyõztes régi-új elnök
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.