Felháborodás a boszniai szerb népszavazás ötletén

Felkorbácsolta az indulatokat Boszniában Milorad Dodik boszniai szerb miniszterelnök azzal, hogy beharangozta az önrendelkezési jog érvényesítését montenegrói mintára a boszniai Szerb Köztársaságban (RS).

Dodik bejelentése a bosnyák vezetők körében váltott ki éles reagálásokat, hallatta a hangját szinte minden jelentősebb szarajevói székhelyű párt vezetője, egyesek "népirtás által létrejött képződménynek" és "hadizsákmánynak" nevezték az RS-t.

Sulejman Tihic, a boszniai államelnökség bosnyák tagja leszögezte, hogy a boszniai alkotmányban nem szerepel az önrendelkezés jog érvényesítésének lehetősége, ezért a boszniai szerbek nem válhatnak ki Boszniából, mint ahogyan a szandzsáki bosnyákok vagy a vajdasági magyarok sem szakadhatnak el Szerbiától. Nijaz Durakovic, a Boszniai Szociáldemokrata Unió elnökségi tagja szerint "Dodik mehet ahová akar, de Boszniát nem viheti magával", mert az RS nem föderális egység, hanem "csak" egy entitás.

Dodik minapi lapinterjújában jelentette be, hogy pártja csak olyan föderációs alkotmánymódosítást fog támogatni, amely lehetővé tenné az önrendelkezési jog érvényesítését. A montenegrói referendum megmutatta szerinte, hogy hosszú távon milyen politikát kell folytatni a különváláshoz. "A referendumot az EU előírásai alapján rendeznénk meg... " - mondta Dodik.

A Dnevni Avaz című szarajevói napilap megszólaltatta Christina Gallachot, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének, Javier Solanának a szóvivőjét, aki szerint "az EU számára Bosznia területi egysége nem vonható kétségbe, ezért nincs semmilyen lehetőség a különválásról szóló népszavazás megtartására az RS-ben".

Banja Lukában azonban másként látják a helyzetet. Mladen Ivanic külügyminiszter, a szerb Demokratikus Haladás Pártjának elnöke szerint tévednek azok, akik azt hiszik, hogy a montenegrói népszavazás nem lesz semmilyen hatással az RS-re. Szerinte a boszniai szerbek mindaddig fogják követelni az önrendelkezési jog érvényesítését, amíg köztársaságuk tölti be "a rossz" szerepét Boszniában. "Az RS szerintem hosszú távon Bosznia államjogi keretein belül maradhat, de csak azzal a feltétellel, hogy tiszteletben tartják intézményeit és véleményét" - mondta Ivanic.

Az RS köztársasági elnöke, Dragan Cavi is azt sérelmezte, hogy Szarajevóból immár 11 éve érkeznek Banja Luka címére politikai és sajtótámadások, amit egyetlen boszniai szerb politikus sem képes többé eltűrni.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.