Vigyázat, jönnek a vandálok!

Egyre több nyugat-európai polgár aggódik a vandalizmus, az utcai erőszak és az italozás miatt - ám közbelépni kevesen mernek. Érdekes, hogy veszélyes helynek minden országban mást tartanak.

Aligha örvendezteti meg II. Erzsébet alattvalóit, hogy Európában a briteket minősítik az "antiszociális viselkedés" bajnokainak. Beszéljünk érthetőbben: a finomkodó kifejezés alatt a szakértők a vandalizmust, az utcai italozást, a hangoskodást, a járókelők megfélemlítését és a verekedést értik. A hat nyugat-európai országban végzett felmérés szerint a legtöbben (76 százalék) Nagy-Britanniáról nyilatkoztak úgy, hogy ott súlyos gondot okoznak az antiszociális cselekmények. Igaz, Franciaország csak épphogy lemaradt (75 százalék) a szégyentablón.

Arról már eltérnek a vélemények, milyen helyeket célszerű elkerülni, ha valaki nem akar bajba keveredni - derül ki a tanulmányból, amelyet egy európai biztonságtechnikai cég, az ADT és a londoni Jill Dando bűnügyi tudományos intézet készített. A britek és a spanyolok a bárok és éjjeli klubok környékét tartják veszélyesnek, a franciák és az olaszok a külvárosi lakónegyedeket, a németek a busz- és vasútállomásokat, a hollandok pedig a bevásárlóközpontokat.

S hogy kik az elkövetők? Ebben szinte teljes az összhang: az emberek háromnegyede úgy véli, hogy a 14 és 25 év közötti korosztályból kerülnek ki az utcán garázdálkodók. Arról viszont megint országonként mást és mást gondolnak, mi váltja ki az antiszociális hozzáállást. A britek egyértelműen az alkoholt okolják, és csak a megkérdezettek egyötöde beszél társadalmi vagy kulturális feszültségekről. Nem így a franciák, akik - az iskolai és otthoni fegyelem hiányán túl - általában a kulturális ellentéteket emlegetik (a rendszeres külvárosi zavargások mellett ez nem meglepő). A németek szemében a munkanélküliség a fő bűnbak, az olaszok a megfelelő szerepmodellek és a fegyelem hiányára panaszkodnak, a spanyolok a kábítószer-fogyasztást bírálják.

Ami pedig a megoldást illeti, a többség szigorúbb büntetéseket és szabályokat javasol - például az alkoholfogyasztás betiltását közterületen. Néhány országban azért a kulturális és etnikai tolerancia növelését sem bánnák.

A felmérés talán leginkább elgondolkodtató eredménye: az emberek fele nem merne szembeszállni egy tizennégy éves fiúkból álló kisebb csoporttal, amely éppen egy buszmegállót rongál meg. Mindössze 14 százalékuk mondja azt, hogy habozás nélkül közbeavatkozna. A válaszokból azt már nem tudjuk meg, hogy az állampolgárok a rongálók reakciójától félnek-e, esetleg a hatóságok rosszallásától - vagy attól, hogy nem érdemes közbelépni, a vandalizmus ellen úgysem sokat tehetnek.

Francia "kasszõr" akcióban
Francia "kasszõr" akcióban
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.